Raport Białoruś

Szef MSZ spotkał się z polską mniejszością w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:26
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski złożył kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej w Grodnie i spotkał się z liderami polskich organizacji na Białorusi. Poinformował ich, że w rozmowach z białoruskimi władzami poruszał sytuację Polaków, mieszkających w tym kraju.
Audio
  • Szef MSZ spotkał się z przedstawicielami polskiej społeczności. Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)
Szef MSZ Witold Waszczykowski przed pomnikiem Elizy Orzeszkowej w Grodnie
Szef MSZ Witold Waszczykowski przed pomnikiem Elizy Orzeszkowej w GrodnieFoto: msz.gov.pl

Minister Witold Waszczykowski powiedział, że uzgodnił z białoruskimi władzami, iż w najbliższym czasie w zaciszu gabinetów dojdzie do dwustronnych rozmów. - Zaproponujemy takie rozwiązania władzom białoruskim i ich ekspertom, żebyście mogli znów legalnie działać - mówił do zebranych minister Waszczykowski.

Andżelika Borys, prezes Rady Naczelnej Związku Polaków - organizacji nieuznawanej przez białoruskie władze - oceniła, że rozpoczął się nowy etap w stosunkach polsko-białoruskich. - Daj Boże, aby ten dialog przyniósł jakieś efekty - powiedziała Andżelika Borys.

Katolicki biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz mówił zaś o potrzebie jedności. - Modlimy się, aby tutaj na Białorusi, na Grodzieńszczyźnie, ale również w kraju była jedność - podkreślił biskup.

Minister Waszczykowski po spotkaniu z Polakami w Grodnie udał się do pobliskiego Wołkowyska, skąd pochodzi jego rodzina ze strony matki. To ostatni punkt dwudniowej wizyty na Białorusi szefa naszej dyplomacji. Odwiedził tam m.in. miejscową szkołę.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef polskiego MSZ na Białorusi. Upamiętnił ofiary stalinowskich zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:23
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odwiedza Białoruś. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju od 2010 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie min. Waszczykowskiego i prezydenta Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 10:54
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozmawiał w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Obaj politycy deklarowali chęć rozwoju współpracy dwustronnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniejszość polska, bezpieczeństwo, prawa człowieka, reformy. Szef MSZ Polski o polsko-białoruskiej agendzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 08:00
- Relacje między Warszawą i Mińskiem obciąża sytuacja mniejszości polskiej - powiedział w wywiadzie dla białoruskiego portalu tut.by szef MSZ Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Polski liczy na ułatwienia wizowe dla Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 03:00
Szef polskiej dyplomacji odwiedził naszego wschodniego sąsiada po raz pierwszy od 6 lat. W trakcie wizyty w polskim centrum wizowym w Mińsku we wtorek Witold Waszczykowski zapewnił, że nasz kraj chciałby liberalizacji procedur wizowych.
rozwiń zwiń