Raport Białoruś

Białoruski niezależny ekspert: "Łukaszenka dał sygnał Rosji i Zachodowi"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 04:00
Decyzja NATO o wzmocnieniu bezpieczeństwa krajów członkowskich na wschodzie Europy o 4 bataliony wojsk NATO jest ostrzeżeniem dla Rosji. Niezależny białoruski ekspert Walera Karbalewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia ocenił, że "jest to raczej polityczne, a nie militarne" ostrzeżenie dla Moskwy.
Audio
Stadion PGE Narodowy w Warszawie, na którym odbywał się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie
Stadion PGE Narodowy w Warszawie, na którym odbywał się dwudniowy szczyt NATO w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Walera Karbalewicz uważa, że gdyby Rosja w zupełnie dla niej krytycznej sytuacji zechciała rozpocząć wojnę na przykład z Łotwą czy Litwą i w tych krajach będą wojska amerykańskie, Moskwa faktycznie rozpocznie wojnę ze Stanami Zjednoczonymi.

- To, jak sądzę, w pewnym sensie zmusi Moskwę do wielokrotnego zastanowienia się przed rozpoczęciem takiej wojny - powiedział ekspert. Jego zdaniem, obecna sytuacja jest niewygodna dla Białorusi. Z jednej strony pojawią się blisko jej zachodnich i północnych granic Białorusi bataliony NATO. Z drugiej u wschodniej granicy pojawią się kontyngenty rosyjskie.

Walera Karbalewicz zwrócił uwagę na niedawną wypowiedź Aleksandra Łukaszenki, z której wynika, że Białoruś nie pozwoli na rozmieszczenie na swoim terytorium rosyjskich baz wojskowych dopóki nie będzie realnego niebezpieczeństwa wojny.

- To sygnał dla Rosji, że Białoruś nie chce jej wojsk na swoim terytorium. To też sygnał dla Zachodu, który powinien rozumieć, w jakiej sytuacji rosyjskie wojska pojawią się na Białorusi - powiedział Walera Karbalewicz.

W opinii eksperta decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie są odpowiedzią na działania Rosji.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MON Białorusi: myśliwce Rosji przyleciały na ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 14:00
Zakończył się pierwszy etap ćwiczeń sił powietrznych Rosji i Białorusi - podał białoruski resort obrony. Wzięły w nim udział samoloty Su-34 i Su-27 sił Federacji Rosyjskiej. Obecnie odbywa się drugi etap ćwiczeń, z udziałem białoruskich wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie w Brześciu. Rocznica ataku Hitlera na ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 21:35
W białoruskim Brześciu odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki. Obrona twierdzy w Brześciu w czasach radzieckich była symbolem bohaterstwa żołnierzy Armii Czerwonej. Na obchodach, jak informuje Biełsat, bawiło się oprócz mieszkańców miasta wielu Rosjan.
rozwiń zwiń