Raport Białoruś

Rosjanie w Brześciu. Rocznica ataku Hitlera na ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 21:35
W białoruskim Brześciu odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki. Obrona twierdzy w Brześciu w czasach radzieckich była symbolem bohaterstwa żołnierzy Armii Czerwonej. Na obchodach, jak informuje Biełsat, bawiło się oprócz mieszkańców miasta wielu Rosjan.
Audio
  • Obchody w Brześciu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Na zdjęciu grupa rekonstrukcyjna podczas moskiewskich obchodów rocznicy napaści Niemiec na ZSRR
Na zdjęciu grupa rekonstrukcyjna podczas moskiewskich obchodów rocznicy napaści Niemiec na ZSRR Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W obchodach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Kwiaty w zamienionej na muzeum twierdzy brzeskiej, złożyli między innymi żołnierze wojsk pogranicza oraz weterani, również z Rosji i Kazachstanu. Zebrani obejrzeli film przypominający o tragizmie drugiej wojny światowej oraz teatralizowaną rekonstrukcję obrony twierdzy w Brześciu.

Dziesięciomilionowa Białoruś w trakcie drugiej wojny światowej straciła co trzeciego mieszkańca. Na jej terytorium istniało 260 obozów śmierci i 70 gett. Na frontach drugiej wojny światowej walczyło 1 milion 200 tysięcy ludzi urodzonych na terenach obecnej Białorusi. Niektórzy Białorusini walczyli również w formacjach wojska polskiego w tym pod Monte Cassino. Informacyjna Agencja

Rosjanie w Brześciu

Jak zauważ portal stacji Biełsat, belsat.ue/pl, podczas obchodów w Brześciu było wielu Rosjan. Jak zaznaczono, do Brześcia rosyjskie grupy rekonstrukcji historycznych przywiozły sprzęt wojskowy, m.in. dwa samochody pancerne, motocykle i auto osobowe z epoki. Widać było ludzi w mundurach sowieckich, NKWD, dokoła były portrety Józefa Stalina, sowieckie symbole wstążki św. Jerzego. Część osób chodziła w koszilkach  z wizerunkiem Putina. - Gdy chłopak z tłumu zauważył, że nie wszystko w czasie tej wojny było tak jednoznaczne, człowiek w mundurze NKWD przywołał go na rozmowę, po czym kazał przygotować się… na rozstrzelanie. Ludzie podobne rzeczy przyjmowali jako żarty i bawili się dalej” – relacjonuje portal.

Rocznica napaści Trzeciej Rzeszy na ZSRR

75 lat temu, 22 czerwca 1941 roku, wojska Trzeciej Rzeszy zaatakowały Związek Radziecki. Wybuchł konflikt sowiecko-niemiecki, nazwany przez radzieckiego przywódcę Józefa Stalina - Wielką Wojną Ojczyźnianą. Była to jedna z największych kampanii w historii i jednocześnie początek klęski Adolfa Hitlera.

Niemiecka operacja pod kryptonimem "Plan Barbarossa", zakończona porażką na froncie wschodnim zdecydowała ostatecznie o przegranej w maju 1945 roku. Wbrew oczekiwaniom naczelnego dowództwa, z planowanej "blitzkrieg", czyli "wojny błyskawicznej" przeszła w wojnę na wyczerpanie, która wyniszczyła Wermacht, stając się główną przyczyną jego klęski.

Atakując ZSRR, Niemcy złamały pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany w 1939 roku.

Głównym celem działań Hitlera było uzyskanie dostępu do Morza Kaspijskiego i położonych w tym rejonie bogatych złóż ropy naftowej. Plan zakładał szybkie dotarcie do Moskwy i zmuszenie Stalina do zawarcia pokoju.

Po stronie niemieckiej, w grupie tak zwanych "Państw Osi", walczyły oddziały rumuńskie, fińskie, węgierskie, włoskie i hiszpańskie. Łącznie zaangażowano do nich ponad 4 miliony żołnierzy. Sowieci dysponowali w tym czasie na swoim froncie zachodnim niespełna 3 milionami ludzi. Przeważali natomiast nad wrogiem liczbą sprzętu, dla przykładu - 2 tysiącom niemieckich czołgów mogli przeciwstawić pięć razy więcej.

Napaścią na Związek Radziecki Niemcy otworzyli front wschodni drugiej wojny światowej. Walki na nim okazały się jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających dla obu armii. Front wschodni charakteryzował się większym okrucieństwem, niż kampanie na zachodzie i południu Europy. Strony konfliktu dopuszczały się mordowania jeńców i ludności cywilnej.

W sumie w walkach na Wschodzie Niemcy stracili około 10 milionów żołnierzy, liczbę ofiar po stronie Armii Czerwonej szacuje się na kilkanaście milionów.

Przebieg wojny

Nazwa kampanii pochodziła od przydomka cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossy. Zwany Rudobrodym, król niemiecki, po zwycięskich podbojach w XII wieku został władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Adolf Hitler do tego stopnia był pewien powodzenia operacji "Barbarossa”, iż wyraził się o niej, że kiedy się zacznie, "świat wstrzyma oddech z podziwu i nic nie powie". W pierwszych walkach Armia Czerwona poniosła wielkie straty w ludziach i sprzęcie, a Niemcy zajęli znaczne obszary Ukrainy i Białorusi, docierając aż pod Leningrad i Moskwę. Tysiące żołnierzy radzieckich dostały się do niewoli. Wiosną 1942 roku Niemcy doszli do Stalingradu. Bitwę o to miasto uważa się za punkt zwrotny w przebiegu drugiej wojny. Klęska 6. Armii feldmarszałka Friedricha Paulusa, zakończona kapitulacją 2 lutego 1943 roku, zdecydowała o losach światowego konfliktu. Po Stalingradzie Niemcy skoncentrowali siły pancerne w rejonie Kurska, aby uderzyć na tyły Armii Czerwonej i otworzyć drogę na Moskwę. Operacja ”Cytadela” była ostatnią próbą utrzymania strategicznej inicjatywy niemieckiej na Wschodzie. Ofensywa na Łuku Kurskim rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku i już po kilku dniach została powstrzymana przez sowietów. W największej bitwie pancernej drugiej wojny światowej pod Prochorowką Niemcy ponieśli dotkliwe straty. Był to początek ofensywy radzieckiej na całym froncie, aż po Morze Azowskie.

Pakt Ribbentrop-Mołotow, zawarty w sierpniu 1939 roku między Niemcami a Rosją, miał gwarantować współpracę gospodarczą i przyjazne stosunki. W rzeczywistości Hitler przygotowywał w tym czasie plan inwazji na Związek Radziecki, który zatwierdził 18 grudnia 1940 roku. Pierwotny termin przewidywał atak na 15 maja 1941 roku. Obalenie proniemieckiego rządu księcia Pawła, zmusiło Hitlera do interwencji na Bałkanach, w Jugosławii oraz w Grecji, a to opóźniło operację Barbarossa.

Zwycięstwo ZSRR i wygrana druga wojna, spowodowały, że na blisko pół wieku Europa i świat zostały podzielone nowym konfliktem - "zimną wojną".

IAR/belsat.eu/pl//agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja wzmacnia oddziały przy granicy Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 14:00
Według agencji RBK, rozpoczęto przerzucanie jednostek zmechanizowanych do miasteczka Klińce w obwodzie briańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca militarna Kremla i Mińska. Ekspert Roman Jakowlewski: Łukaszenka nie prowadzi niezależnej polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 06:46
Z punktu widzenia prezydenta Rosji Władimira Putina międzynarodowy system bezpieczeństwa nie istnieje – narusza go po aneksji Krymu. Aleksander Łukaszenka i jego ministrowie mogą rozprawiać do woli o "odrębnym" stanowisku Mińska, niezależnej pozycji. Jednak jej nie ma, w pełni jest to polityka uzgadniana z kremlowską, dziś bardzo agresywną - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: bronimy bezpieczeństwa Białorusi i Rosji, na zachodzie mamy wspólne zgrupowanie armii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 11:00
Szef białoruskiego państwa stwierdził, że Białoruś i Rosja reagują adekwatnie na wzmocnienie NATO u granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja przerzuca wojska na Zachód, nad granice Białorusi i Ukrainy. Ambasador: to prewencja

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 23:59
Na pytanie o to, dlaczego Rosja przerzuca wojska ku granicy z Białorusią, ambasador stwierdził, że jest to odpowiedź na umacnianie się na Ukrainie radykalnych nastrojów.
rozwiń zwiń