Raport Białoruś

"Trzeba to miejsce przywrócić świadomości białoruskiej i polskiej". Szef Urzędu ds. Kombatantów w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 17:46
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, złożył w towarzystwie polskiego ambasadora na Białorusi, Konrada Pawlika, kwiaty w uroczysku Kuropaty na obrzeżach Mińska. Minister Kasprzyk odwiedza na Białorusi polskie miejsca pamięci.
Audio
  • Polska delegacja w Kuropatach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Polska delegacja w Kuropatach
Polska delegacja w KuropatachFoto: Ambasada RP w Mińsku

Wczoraj był na mogiłach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w Postawach i Brasławiu na północy kraju. W Kuroopatach szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył wieniec pod Krzyżem Polskim.

Zapalił również znicze pod krzyżami upamiętniającymi Białorusinów i osoby innych narodowości, pomordowanych w tym miejscu w czasach represji stalinowskich.

Minister Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że Kuropaty to miejsce które pokazuje, do czego są zdolni ludzie, gdy odrzucą wartości. - To jest jedna z tych Golgot polskiego narodu bardzo ważnych, jak Katyń, jak Charków, jak Miednoje - podkreślił minister Kasprzyk.

Dodał, że "tu ginęli Polacy za to, że byli Polakami w okresie bardzo trudnym. Jesteśmy im winni cześć i pamięć".

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że Kuropaty to miejsce, które należy przywrócić świadomości nie tylko białoruskiej, ale również polskiej.

Według części historyków w Kuropatach, oprócz tysięcy tak zwanych przeciwników władzy radzieckiej, pochowani są również polscy oficerowie zamordowani w 1940 roku, których miejsca pochówku dotąd nie odnaleziono.

Wszyscy ministrowie obecnego polskiego rządu, którzy odwiedzają Mińsk, składają kwiaty w Kuropatach.

Kuropaty to uroczysko na obrzeżu Mińska, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941. Ujawnił je w 1988 roku opozycjonista białoruski Zianon Pażniak. Według niego spoczywać tam może nawet 250 tysięcy osób. Odkrywca Kuropat zdołał przeprowadzić tam jedynie szczątkowe ekshumacje. Ustalił, że w badanych grobach spoczywają osoby różnych narodowości, ale przede wszystkim Białorusini.
Na Białorusi

IAR/PAP/in./agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: odnowiona kwatera polskich żołnierzy, walczących z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 17:37
Groby żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku odnowiono dzięki staraniom miejscowej społeczności polskiej, przy wsparciu finansowym ambasady RP w Mińsku.
rozwiń zwiń