Raport Białoruś

Zrealizowano ekstradycję blogera Łapszyna z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 08:00
Żądana przez Azerbejdżan ekstradycja rosyjsko-izraelskiego blogera Aleksandra Łapszyna z Białorusi została zrealizowana - poinformował we wtorek azerbejdżański internetowy portal informacyjny haqqin.az.
Flaga Azerbejdżanu
Flaga AzerbejdżanuFoto: U.S. Marine Corps photo by Staff Sgt. Chad L. Simon/Released

- Samolot specjalny z blogerem Aleksandrem Łapszynem na pokładzie wylądował w Baku - głosi jego komunikat.

Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił skierowaną przeciwko ekstradycji apelację Łapszyna, który został zatrzymany w Mińsku w grudniu i przebywał w tamtejszym areszcie.

Sąd Najwyższy potwierdził w ten sposób wcześniejsze orzeczenie sądu miejskiego w Mińsku, iż decyzja zastępcy prokuratora generalnego Białorusi o wydaniu Łapszyna Azerbejdżanowi w związku z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem karnym była legalna.

Wjechał do Górskiego Karabachu

Aleksandr Łapszyn, bloger i podróżnik, przebywał w mińskim areszcie po tym, gdy w grudniu ubiegłego roku został zatrzymany przez Białorusinów na podstawie ogłoszonego przez Baku międzynarodowego listu gończego. 17 stycznia prokuratura generalna podjęła decyzję o jego ekstradycji do Azerbejdżanu.

Od 2011 r. nazwisko Łapszyna znajduje się na azerbejdżańskiej czarnej liście za nieuzgodnioną z Baku wizytę w Górskim Karabachu. Pomimo zakazu w ubiegłym roku Łapszyn ponownie wjechał do Azerbejdżanu. Baku dopatrzyło się również antypaństwowych wypowiedzi na jego blogu. Miał m.in. wzywać do niepodległości Górskiego Karabachu - zamieszkanego przez Ormian terytorium, o przynależność którego Baku i Erywań toczą spór od lat 90. Choć znajduje się ono w granicach Azerbejdżanu, Baku nie sprawuje nad nim kontroli.

Łapszyn ma obywatelstwo rosyjskie i izraelskie, a według niektórych mediów także ukraińskie. Z prośbą o wstrzymanie ekstradycji Łapszyna zwracało się do władz Białorusi MSZ Izraela. Przeciwko przekazaniu go Baku występowali także rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa.

3 marca do sprawy Łapszyna odniósł się w czasie konferencji prasowej Alaksandr Łukaszenka. Oświadczył, że Łapszyn został zatrzymany na wniosek Interpolu, a decyzja o ekstradycji jest zgodna z białoruskim prawem. Zapewnił jednak, że blogerowi „włos z głowy nie spadnie”, sugerując, że władze Azerbejdżanu i Izraela porozumiały się w tej sprawie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl bialorus.polskieradio.plTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś wyda rosyjskiego blogera Azerbejdżanowi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 11:52
- Sąd w Mińsku orzekł. że decyzja prokuratury generalnej o ekstradycji Aleksandra Łapszyna do Azerbejdżanu jest zgodna z prawem. Sąd odrzucił apelację rosyjsko-izraelskiego blogera i podróżnika - poinformował portal „Biełorusskije Nowosti”.
rozwiń zwiń