Raport Białoruś

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu przypomina rozprawy z Białorusią z lat 30., z czasu Stalina

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 23:59
Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zianon Paźniak
Zianon PaźniakFoto: Agnieszka Kamińska, PolskieRadio.pl

NASZ WYWIAD
białoruś mińsk 1200 freee pałowanie.jpg
"Dla Białorusi ważna jest dziś reakcja Polski, Biełsat potrzebny jest dziś"

Na Białorusi postawiono zarzuty 20 osobom, w związku ze sprawą Białego Legionu. Oskarża się ich o zbrojny spisek, jednak niezależne środowiska podkreślają, że sprawa jest zmyślona, a sama organizacja nawet od lat nie istnieje.

Zianon Paźniak, przewodniczący Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Ludowy, przypomniał, że w latach 30. za Józefa Stalina sfabrykowano sprawę tzw. Związku Wyzwolenia Białorusi. Była to organizacja wymyślona przez władze sowieckie w tym celu, by represjonować elity białoruskie.

- Tej organizacji – Białego Legionu – nie ma, sami jej dawni członkowie o niej zapomnieli. Jednak jej byli członkowie umieliby się posługować bronią. Gdy zacznie się wojna, zaczną walczyć. I dlatego ich zamknięto  – uważa Zianon Paźniak.

Jak mówił, w latach 30, też pod hasłem przynależności do rzekomego Związku Wyzwolenia Białorusi aresztowano elity, inteligencję, więziono ich, potem rozstrzeliwano.

Zdaniem Zianona Paźniaka, społeczność międzynarodowa powinna reagować na to, co dzieje się na Białorusi z niewinnymi ludźmi.

Sowieci niszczyli białoruskie elity

Prześladowania członków nieistniejącej organizaji - Związku Wyzwolenia Białorusi odbywały się za Stalina w ramach walki z białoruskim nacjonalizmem. Ujęto ponad 100 osób, oskarżsno  je o chęć oderwania wschodniej części Białorusi od ZSRR. Wśród aresztowanych byli najważniejsi przedstawiciele białoruskich elit Wacłau Łastouski, Alaksandr Ćwikiewicz, Jazep Losik, Arkadź Smolicz, Jan Sierada, Anton Balicki, Źmicier Żyłunowicz, Usiewaład Ihnatouski, Alaksandr Adamowicz, Janka Kupała oraz Jakub Kołas. Następnie odbył się pokazowy proces. Osoby oskarżone w procesie zostały rozstrzelane.

W wyniku walki z tzw. nacjonalizmem białoruskim eksterminacji uległa w dużej części elita intelektualna, kulturalna, polityczna kraju, co w założeniu władze sowieckich miało doprowadzić do rusyfikacji i sowietyzacji Białorusi w następnych dekadach.

Obecnie 20 osób ma zarzuty, a łukaszenkowska gazeta tworzy opowieść o Białym Legionie

Obecnie na Białorusi 20 osobom postawiono akt oskarżenia z artykułu kodeksu karnego dotyczącego „utworzenia nielegalnej zbrojnej grupy”.

Chodzi o członków powstałej w latach 90-tych, ale nieaktywnej ostatnio organizacji Biały Legion. Grozi im do 7 lat pozbawienia wolności.

Portal internetowy gazety „Sowietskaja Biełorussija” opublikował duży artykuł opierający się według autorów między innymi na informacjach uzyskanych od organów porządkowych i KGB. Według autorów publikacji organizacja Biały Legion wcale nie znikła, a jedynie utajniła swoją działalność. Przez jej szeregi przewinęło się ponoć około 300-400 osób. Część z nich są to byli i obecni funkcjonariusze struktur siłowych Białorusi. Ich ideologią miał być „skrajny nacjonalizm”, a celem „totalne przeciwdziałanie rosyjsko-białoruskiemu zbliżeniu”.

Według publikacji członkowie organizacji mieli zakonspirowaną hierarchiczną strukturę i broń. Białoruskie służby w ubiegłym miesiącu dokonały aresztowań niektórych aktywistów, gdyż miały rzekomo otrzymać informację od obywatelki Niemiec o białoruskich korzeniach o przygotowywanych prowokacjach na demonstrację opozycji 25 marca.

Założyciel Białego Legionu Siarhiej Czysłau znajduje się obecnie na Ukrainie, gdzie członkowie organizacji mieli przechodzić przeszkolenie między innymi w strzelaniu z broni palnej.

Gazeta SB bardzo często jest narzędziem w rękach KGB, publikowane przez nią artykuły zwiastują m.in. początek fabrykowanych politycznie procesów, na jej łamach odbywają się czasem nagonki na postaci z niezależnych środowisk, głównie proeuropejskich i prodemokratycznych.

***

agkm na podstawie artykułu Radyja Racja /IAR// Wikipedia.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: 20 osób z ciężkimi zarzutami. Łukaszenka próbuje z nieaktywnej organizacji uczynić krwiożerczą szajkę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 16:44
Na Białorusi 20 osobom postawiono akt oskarżenia z artykułu kodeksu karnego dotyczącego "utworzenia nielegalnej zbrojnej grupy”. Chodzi o członków powstałej w latach 90., ale nieaktywnej ostatnio organizacji Biały Legion. Grozi im do 7 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń