Raport Białoruś

Grodno: początek roku w liceum imienia Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 08:00
W Liceum Społecznym imienia Elizy Orzeszkowej w Grodnie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Wzięła w niej udział wicemarszałek Senatu Marii Koc. Największą na Białorusi polską placówkę oświatową prowadzi Polska Macierz Szkolna. 
Audio
  • Początek roku w liceum im. Orzeszkowej w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rozpoczęcie roku szkolnego w Liceum Społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) w Grodnie
Rozpoczęcie roku szkolnego w Liceum Społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wicemarszałek Maria Koc powiedziała Polskiemu Radiu, że liceum społeczne w Grodnie odniosło olbrzymi sukces. W tym roku szkolnym zapisała się do niego rekordowa ilość - ponad 2 tysiące uczniów.

- Cieszę się, że jestem na uroczystości otwarcia roku szkolnego właśnie w Grodnie i właśnie w szkole prowadzonej przez Polską Macierz Szkolną. Bardzo dużo młodych Polaków chce się uczyć języka polskiego tutaj na Białorusi, odkrywa swoje korzenie i tożsamość - powiedziała Maria Koc.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz nie krył radości z dużego zainteresowania nauką w polskiej szkole, ale jednocześnie obaw, czy wszyscy uczniowie zmieszczą się w niewielkim budynku.

- Staramy się wszystkich przyjąć, ale zobaczymy, jak to będzie. Tylko co wróciłem z jednej klasy, gdzie nauczycielka jest w rozpaczy, że jest aż 40 osób - powiedział Sienkiewicz.

Uczniowie z klas maturalnych już snują plany na przyszłość. Karolina Krawczuk z klasy 11 m chciałaby studiować w Polsce stosunki międzynarodowe. Natomiast jej koleżanka Katrina Lisowska zamierza studiować medycynę na Białorusi.

"Najwięcej uczniów w historii"

- To jest miejsce dla mnie szczególne, bo jest to największa polska szkoła poza granicami kraju – mówiła wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. - Zawsze, gdy jestem w Grodnie, odwiedzam tę szkołę i Polską Macierz Szkolną – dodała.

- Ten rok jest wyjątkowy, bo mamy najwięcej uczniów w historii – powiedziała dyrektor liceum Helena Mielesz. -Samych maturzystów mamy niemal 400 w 16 klasach – podkreśliła. Dodała, że rok 2018, w którym Polacy w kraju i za granicą obchodzą 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości, jest również ważną jubileuszową datą dla PMS, która powstała w Grodnie 24 grudnia 1918 r.

- PMS odradzała się w latach 90. ubiegłego wieku – przypomniała marszałek Koc. - A ta szkoła zaczynała wówczas od 80 uczniów i czterech nauczycieli. Dokonaliście wspaniałego dzieła – podkreśliła.

Prezes PMS Stanisław Sienkiewicz dziękował Senatowi RP za opiekę i wsparcie, wręczył marszałek Koc medal PMS "Za zasługi dla oświaty polskiej".

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek i pracownicy tej placówki, a także nauczyciele, uczniowie liceum i ich rodzice.

Marszałek Maria Koc przebywała w Grodnie z dwudniową wizytą. W sobotę spotkała się z władzami miasta i uczestniczyła w zorganizowanej w konsulacie grodzieńskiej edycji Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

W niedzielę odwiedziła szkołę średnią nr 36 w Grodnie – jedną z dwóch państwowych szkół na Białorusi, gdzie nauczanie odbywa się w języku polskim. Druga taka szkoła znajduje się w Wołkowysku, również na Grodzieńszczyźnie.

W rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Koc jako "postęp, pewnego rodzaju sukces" określiła sytuację w grodzieńskiej polskiej szkole, gdzie udało się uruchomić trzy pierwsze klasy i przyjąć ponad 80 dzieci, chociaż początkowo władze twierdziły, że nie będzie takiej możliwości i część dzieci nie dostanie się do szkoły.

- Niestety, w przypadku Wołkowyska mamy do czynienia z regresem – powiedziała Koc. W tamtejszej placówce - mimo starań rodziców, organizacji polskich i dyplomacji – powstała tylko jedna klasa pierwsza. Przyjęto 18 dzieci, a 13 dostało odmowę.

= Jeśli ktoś się rodzi w polskiej rodzinie, chce tę polskość zachować, to gdziekolwiek żyje na świecie, ma do tego prawo - powiedziała marszałek Koc.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

ZPB: dyskryminacja polskich dzieci i szykanowanie nauczycieli języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:00
Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze zaapelowała do Aleksandra Łukaszenki o "położenie kresu dyskryminowaniu polskich dzieci" przy przyjmowaniu do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu apeluje również o zaprzestanie -jak to określono - "szykanowania nauczycieli języka polskiego w szkołach Grodzieńszczyzny". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZPB apeluje do Łukaszenki o zaprzestanie dyskryminacji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 06:00
Związek Polaków na Białorusi wystosował Aleksandra Łukaszenki apel o zaprzestanie dyskryminacji polskich dzieci. Jest to reakcja na nieprzyjęcie do szkoły polskiej w Wołkowysku 13 pierwszoklasistów. 
rozwiń zwiń