X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Zerwać umowę z Rosję. Opozycja Białorusi ogłasza kampanię w obronie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 23:00
"Konkretne działania” w ramach nowej kampanii w obronie niepodległości Białorusi zapowiedzieli w poniedziałek w Mińsku liderzy partii opozycyjnych. Wśród postulatów – zwiększenie roli języka białoruskiego i wypowiedzenie umowy o państwie związkowym z Rosją.
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na BiałorusiFoto: Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

Jak na konferencji prasowej powiedział Wital Rymaszeuski, jeden z liderów niezarejestrowanej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD), dotychczas „siły demokratyczne stawiały przed sobą ambitne cele, ale nie miały konkretnych propozycji”. „Teraz proponują konkretne rozwiązania” – cytuje Rymaszeuskiego Radio Swaboda.

W konferencji prasowej, w czasie której ogłoszono rozpoczęcie akcji „O niepodległość”, wzięli udział także przywódca Ruchu O Wolność Juraś Hubarewicz, p.o. szefa Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) Mikałaj Kazłou i przewodniczący partii Hramada Ihar Barysau.

- Konieczna jest obrona flagi i herbu, nadanie im statusu państwowego, by można było te symbole wykorzystywać podczas imprez masowych – powiedział Rymaszeuski, dodając, że opozycyjny projekt ustawy w tej sprawie znajduje się w ostatniej fazie przygotowań.

Chodzi o biało-czerwono-białą flagę i herb Pogoni, które nawiązują do początków państwowości, były oficjalnymi symbolami w pierwszych latach niepodległej Białorusi, lecz później – z inicjatywy prezydenta Alaksandra Łukaszenki – zostały zastąpione symboliką nawiązującą do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej.

"Projekt jest gotowy, teraz znajduje się na etapie konsultacji w różnych instytucjach i trzeba powiedzieć, że nie spotkał się dotąd z jakąś szczególną krytyką” – powiedział PAP Hubarewicz. 

Jego zdaniem symbolika narodowa, która odwołuje się do tradycji niepodległościowej, jest potrzebna społeczeństwu, by mogło lepiej poczuć swoją tożsamość.  - Sytuacja jest taka, że w społeczeństwie jest ona odbierana raczej pozytywnie, a przez władze była dotąd prześladowana” – ocenił Hubarewicz.

Opozycja domaga się również reformy systemu edukacji, która sprawi, że język białoruski faktycznie, a nie tylko formalnie, stanie się językiem państwowym.  - Żeby można było uczyć się w języku białoruskim, od przedszkola po studia doktoranckie – mówił Rymaszeuski.

Wypowiedzieć umowę z Rosją

Aktywiści opozycji uważają również, ze należy wypowiedzieć umowę o państwie związkowym Białorusi i Rosji oraz ograniczać integrację w ramach struktur kontrolowanych przez Moskwę.

Inicjatywa opozycji jest reakcją na kolejne zaostrzenie w relacjach Mińska i Moskwy oraz płynące z rosyjskiej stolicy ultimatum, że dalsza pomoc gospodarcza będzie możliwa tylko w przypadku pogłębiania integracji w ramach państwa związkowego. Opozycja demokratyczna widzi w tych działaniach zagrożenie dla suwerenności państwa.

 - Rosja nie tylko werbalnie wróciła do tematu umowy związkowej z 1999 r. i żąda realizacji jej zapisów, a więc wprowadzenia wspólnej waluty i utworzenia ponadnarodowych instytucji. Wywiera także konkretną presję finansową, ograniczając dotacje dla naszej gospodarki, co ma na celu rozmiękczenie władz w Mińsku i zwiększenie ich gotowości do ustępstw – ocenił Hubarewicz.

Jednym z głównych problemów w relacjach dwustronnych jest sprawa cen i rozliczeń za surowce. Białoruś domaga się od Moskwy rekompensaty za wprowadzenie tzw. manewru podatkowego, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i podnoszeniu podatków od wydobycia kopalin. W jego efekcie cena ropy dla Białorusi będzie stopniowo wyrównywać się z rynkową, co spowoduje duże straty dla białoruskiego budżetu.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Białoruś Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: nie ma dziś tematu zjednoczenia Białorusi z Rosją, tak zdecydowaliśmy z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 22:10
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie ma tematu zjednoczenia jego kraju z Rosją. - Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie – powiedział. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: bez własnej waluty nie ma samodzielnej polityki gospodarczej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 09:00
Bez własnego pieniądza Białoruś utraci możliwość prowadzenia samodzielnej polityki gospodarczej – komentuje politolog Waler Karbalewicz słowa szefa MSZ Rosji, że na razie nie da się utworzyć konstytucji i parlamentu obu krajów, ale Moskwa chce wspólnej waluty.  Zależność Białorusi od Moskwy będzie mniej więcej taka jak dowolnej rosyjskiej guberni - dodał.
rozwiń zwiń