X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Politolog: bez własnej waluty nie ma samodzielnej polityki gospodarczej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 09:00
Bez własnego pieniądza Białoruś utraci możliwość prowadzenia samodzielnej polityki gospodarczej – komentuje politolog Waler Karbalewicz słowa szefa MSZ Rosji, że na razie nie da się utworzyć konstytucji i parlamentu obu krajów, ale Moskwa chce wspólnej waluty.  Zależność Białorusi od Moskwy będzie mniej więcej taka jak dowolnej rosyjskiej guberni - dodał.
Szef MSZ Siergiej Ławrow mówił ostatnio, że
Szef MSZ Siergiej Ławrow mówił ostatnio, żeFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Według logiki Moskwy główny element integracji to wspólna polityka pieniężna Białorusi i Rosji. Na Kremlu nie ma wątpliwości, że to powinien być rubel rosyjski. Przejście na rosyjską walutę automatycznie prowadziłoby do wspólnej polityki kredytowo-pieniężnej, podatkowej, makroekonomicznej – ocenił Karbalewicz w komentarzu zamieszczonym w środę po południu na portalu Radia Swaboda. 

I choć - jak pisze - Moskwa "nie naciska na razie na pełne zjednoczenie Białorusi i Rosji”, to byłby to dalszy ciąg tak rozumianej integracji. 
- Przymus utworzenia wspólnych instytucji władzy byłby już kwestią techniczną. Bez własnego pieniądza zależność Białorusi od Moskwy będzie mniej więcej taka jak dowolnej rosyjskiej guberni – ocenił Karbalewicz. Jego zdaniem formalnie Białoruś mogłaby nawet pozostać niepodległa, jednak nie będzie to pełna suwerenność. 

"Na razie nie ma wspólnych sądów i parlamentu Rosji i Białorusi"

Podczas środowej konferencji prasowej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że "na razie” nie da się stworzyć wspólnej konstytucji, sądów i parlamentu Rosji i Białorusi, co przewiduje umowa o powstaniu państwa związkowego z 1999 roku. 

Dodał, że umowa ta zawiera elementy, na które wówczas zgodziły się i których chciały oba kraje. - Z czasem, oczywiście, stało się jasne, że ani stworzenie wspólnej konstytucji, ani parlamentu, ani sądu, nie jest możliwe i my wcale nie nalegamy – zapewniał Ławrow. 

W ostatnich tygodniach Rosjanie z większą niż dotąd stanowczością domagają się od Mińska realizacji postanowień tej umowy, która zakładała bardzo daleko posuniętą integrację, jednak nie została nigdy w pełni zrealizowana. Od kontynuowania procesów integracyjnych Moskwa uzależnia dalszą pomoc gospodarczą dla Mińska, co na Białorusi jest odbierane jako ultimatum. Część ekspertów mówi o groźbie wchłonięcia Białorusi przez jej wschodniego sąsiada. 

Ławrow doprecyzował, że w czasie ostatnich rozmów prezydentów obu krajów Rosja mówiła o tych zapisach umowy związkowej, które „dotyczą bardzo konkretnych i praktycznych spraw w sferze gospodarki i handlu”. 

- Chodzi o przewidziane przez tę umowę działania na rzecz utworzenia wspólnej jednostki pieniężnej, wspólnej polityki kredytowo-pieniężnej, polityki podatkowej. Te sprawy są bezpośrednio związane z relacjami gospodarczymi w ramach państwa związkowego”– powiedział Ławrow. 

Wskazał, że Białoruś nie była przeciwna, by „mimo wszystko przyjrzeć się, jak możemy zrealizować te czysto praktyczne sprawy”.

Po grudniowym spotkaniu prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki, ogłoszono, że powstanie międzyrządowa grupa ds. pogłębionej integracji i uregulowania spornych kwestii w relacjach dwustronnych. 

"Nie wymyśla, tylko prosi"

Według Ławrowa Moskwa „nic nie wymyśla, a prosi białoruskich partnerów”, biorąc pod uwagę ich zainteresowanie rozwiązaniem problemów finansowych, by zobaczyć, jak kraje mogą "zbliżyć swoje stanowiska”.  - Chodzi o sprawy, których realizację przewidywała jeszcze 20 lat temu umowa związkowa i które bezpośrednio dotyczą spraw, na których załatwieniu zależy Białorusi, w tym w sprawie tzw. manewru podatkowego – powiedział Ławrow. 

Tzw. manewr podatkowy, czyli stopniowe znoszenie przez Rosję ceł eksportowych na ropę naftową, doprowadzi do wzrostu cen surowca dla Białorusi.

Według szacunków do 2025 roku Białoruś straci przez to 10,6 mld dolarów dochodu i dlatego domaga się od Rosji wypracowania mechanizmu rekompensaty. 

Ławrow wyraził nadzieję, że w sprawie manewru podatkowego zwycięży pragmatyzm. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: możliwy wyścig zbrojeń Rosja-USA. Chodzi o pociski balistyczne średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 12:00
To Rosja naruszała traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, zatem sojusznicy rozumieją zapowiedzi Waszyngtonu o wycofaniu się z traktatu. Jednak taka decyzja Stanów Zjednoczonych była zaskoczeniem – mówił  PolskieRadio24.pl  Tomasz Smura, kierownik biura analiz Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Jedną z możliwych konsekwencji jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji w zakresie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś mają walczyć ze"skażeniem" historii, Ławrow skarży się na rusofobię

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:56
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń