Raport Białoruś

Białoruś: reaktor atomowy wprowadzany do eksploatacji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 06:00
Białoruskie media informują o rozpoczęciu realizacji programu wprowadzenia do eksploatacji pierwszego reaktora budowanej elektrowni atomowej w mieście Ostrowiec. Poinformowała o tym w piątek agencja BiełTA, powołując się na grupę ASE, rosyjskiego wykonawcę budowy elektrowni.  Cały proces uruchamiania białoruskiej siłowni potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy. 
Audio
  • Reaktor białoruskiej elektrowni wprowadzany do eksploatacji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Budowa elektrowni w Ostrowcu
Budowa elektrowni w Ostrowcu Foto: Lasko Dmitry/Shutterstock.com

Głównym celem pierwszego etapu uruchamiania bloku energetycznego jest sprawdzenie systemów i urządzeń reaktora przed rozpoczęciem załadunku paliwa jądrowego.

Rozruch bloku energetycznego obejmuje kilka etapów. Pierwszy to prace wstępne, drugi włączenie reaktora. W następnym rozpocznie się wytwarzania energii elektrycznej a potem doświadczalno-przemysłowa eksploatacja reaktora. Według planów pierwszy reaktor atomowy w elektrowni w Ostrowcu ma rozpocząć pracę w grudniu tego roku, a drugi w roku przyszłym. 

Białoruska elektrownia atomowa jest budowana przez Rosjan w pobliżu miasteczka Ostrowiec . To około 20 kilometrów od granicy z Litwą i 50 kilometrów od Wilna. Litewskie władze - ze względów bezpieczeństwa - od początku występują przeciwko tej inwestycji. 

Przewidziane cztery etapy uruchamiania bloków

Jak wskazano, specjaliści przystąpili do pierwszych testów technologicznych elementów reaktora.

- Głównym celem pierwszego etapu programu wprowadzenia do eksploatacji jest sprawdzenie sprawności systemów i urządzeń reaktora przed rozpoczęciem załadunku paliwa – powiedział agencji BiełTA przedstawiciel ASE Witalij Polanin.

W ramach uruchamiania bloku energetycznego elektrowni przewidziane są cztery etapy: prace przygotowawcze, uruchomienie fizyczne, uruchomienie energetyczne i eksploatacja testowo-przemysłowa.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów.
Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Obawy w związku z elektrownią atomową

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała m.in. Litwa, której władze określają ją jako rosyjski projekt geopolityczny.

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

IAR / PAP/ agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń