X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 roku
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 rokuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

- Przewidzieliśmy ewakuację około 6 tys. mieszkańców rejonów przygranicznych - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Misiunas, prezentując Plan Obrony Mieszkańców. 

Dokument, który został znowelizowany z uwzględnieniem zagrożenia ze strony siłowni jądrowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 20 km od granicy z Litwą, w strefie najbardziej zagrożonej, tj. w promieniu 30 km od elektrowni, przewiduje ewakuację mieszkańców, a w strefie 100 km działania zapobiegawcze. 

Nie przewiduje się ewakuacji Wilna, oddalonego od tego obiektu o 50 km. 
Misiunas zaznaczył, że plan zakłada najgorszy scenariusz, czyli bardzo poważną awarię elektrowni i niedogodne warunki meteorologiczne – silny wiatr ze wschodu na zachód. 

Odnotował przy tym, że „nie należy wpadać w panikę, gdyż często powoduje ona większe zagrożenie niż sam wypadek”. 

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy na Litwie odbędzie się test nowego systemu informowania o zagrożeniu. W najbliższym czasie rozpoczną się w kraju ćwiczenia w realizacji Planu Obrony Mieszkańców. 

Białoruska elektrownia budowana jest w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, każdy z reaktorem o mocy 1200 megawatów. 

Według obecnych planów pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., a drugi rok później. W grudniu 2018 r. do Ostrowca ma trafić paliwo do pierwszego reaktora. 

Wilno twierdzi, że budowana w pobliżu granicy Litwy siłownia to projekt polityczny Rosji, i zarzuca Białorusinom, że nie dopełniają wymogów bezpieczeństwa. 

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) /agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 09:38
Aleksander Łukaszenko podpisał dekret. na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wpuści turystów na ziemie napromieniowane po Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:56
Białoruś planuje otworzyć dla turystów najbardziej napromieniowane tereny po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zwiedzanie położonego na południowym-wschodzie kraju Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego nie będzie jednak zaliczane do tak zwanej turystyki ekstremalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja spóźnia się ws. elektrowni atomowej. Termin przesuwa co najmniej o rok

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 12:12
Na naradzie z członkami rządu Aleksander Łukaszenka informował o wynikach rozmów ze stroną rosyjską w Soczi. Mowa była m.in. o zwrocie ceł na ropę naftową, transzach kredytu Eurazjatyckiego Banku Stabilności i Rozwoju, refinansowaniu kredytu na 1 mld dolarów. W zamkniętej części omówiono sprawy polityczno-wojskowe. Wkrótce kolejne odsłony rozmów Mińska i Moskwy - na szczycie WNP w Duszanbe i na Forum Regionów w Mohylewie. 
rozwiń zwiń