Raport Białoruś

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 roku
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 rokuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

- Przewidzieliśmy ewakuację około 6 tys. mieszkańców rejonów przygranicznych - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Misiunas, prezentując Plan Obrony Mieszkańców. 

Dokument, który został znowelizowany z uwzględnieniem zagrożenia ze strony siłowni jądrowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 20 km od granicy z Litwą, w strefie najbardziej zagrożonej, tj. w promieniu 30 km od elektrowni, przewiduje ewakuację mieszkańców, a w strefie 100 km działania zapobiegawcze. 

Nie przewiduje się ewakuacji Wilna, oddalonego od tego obiektu o 50 km. 
Misiunas zaznaczył, że plan zakłada najgorszy scenariusz, czyli bardzo poważną awarię elektrowni i niedogodne warunki meteorologiczne – silny wiatr ze wschodu na zachód. 

Odnotował przy tym, że „nie należy wpadać w panikę, gdyż często powoduje ona większe zagrożenie niż sam wypadek”. 

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy na Litwie odbędzie się test nowego systemu informowania o zagrożeniu. W najbliższym czasie rozpoczną się w kraju ćwiczenia w realizacji Planu Obrony Mieszkańców. 

Białoruska elektrownia budowana jest w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, każdy z reaktorem o mocy 1200 megawatów. 

Według obecnych planów pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., a drugi rok później. W grudniu 2018 r. do Ostrowca ma trafić paliwo do pierwszego reaktora. 

Wilno twierdzi, że budowana w pobliżu granicy Litwy siłownia to projekt polityczny Rosji, i zarzuca Białorusinom, że nie dopełniają wymogów bezpieczeństwa. 

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) /agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 09:38
Aleksander Łukaszenko podpisał dekret. na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wpuści turystów na ziemie napromieniowane po Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:56
Białoruś planuje otworzyć dla turystów najbardziej napromieniowane tereny po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zwiedzanie położonego na południowym-wschodzie kraju Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego nie będzie jednak zaliczane do tak zwanej turystyki ekstremalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja spóźnia się ws. elektrowni atomowej. Termin przesuwa co najmniej o rok

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 12:12
Na naradzie z członkami rządu Aleksander Łukaszenka informował o wynikach rozmów ze stroną rosyjską w Soczi. Mowa była m.in. o zwrocie ceł na ropę naftową, transzach kredytu Eurazjatyckiego Banku Stabilności i Rozwoju, refinansowaniu kredytu na 1 mld dolarów. W zamkniętej części omówiono sprawy polityczno-wojskowe. Wkrótce kolejne odsłony rozmów Mińska i Moskwy - na szczycie WNP w Duszanbe i na Forum Regionów w Mohylewie. 
rozwiń zwiń