Raport Białoruś

Epicentrum terroru. Nowe akta o operacji polskiej NKWD na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 20:00
W tym roku ujrzymy tom niepublikowanych wcześniej dokumentów na temat tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938 na obszarze białoruskiej republiki sowieckiej – zapowiedział dr Maciej Wyrwa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W książce znajdą się m.in. wspomnienia dzieci skazanych rzekomych ”polskich szpiegów i dywersantów” ze zbiorów historii mówionej.
Ofiary tzw. operacji polskiej NKWD
Ofiary tzw. operacji polskiej NKWD Foto: portal https://operacja-polska.pl

- Tom powstanie w całości na podstawie materiałów białoruskich. Bardzo rzadko historycy mają do nich dostęp. Udało nam się jednak pozyskać do współpracy białoruskich historyków – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa. 

Według ustaleń moskiewskiego Memoriału, represje w ramach tzw. operacji polskiej w Związku Sowieckim objęły co najmniej 139 835 osób, z czego nie mniej niż 111 091 zamordowano strzałem w tył głowy, a 28 744 skazano na pobyt w łagrach. Wciąż trwa badanie tej operacji, wiele rzeczy na jej temat wciąż nie wiemy. Liczba ofiar może być o wiele większa. 

Dr Maciej Wyrwa dodał, że tom dokumentów jest jednym z elementów projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. "Operacja polska NKWD 1937-1938. Ofiary, dokumenty" przy którego realizacji pracują badacze z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy.

PolskieRadio24.pl: Jakie dokumenty zobaczymy w nowym tomie, czego dotyczą?

Dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia): Dzięki współpracy z białoruskimi historykami m.in. prof. Alesiem Smalańczukiem – jednym z redaktorów tomu,  udało się pozyskać i opracować szereg dotychczas niepublikowanych dokumentów ze zbiorów Narodowego Archiwum Republiki Białorusi. Uzupełnione o dokumenty przekazane przez stronę białoruską w latach 90.  Archiwum Akt Nowych w Warszawie oddają skalę i specyfikę operacji polskiej w Białoruskiej Sowieckiej Republice Socjalistycznej. Niestety archiwa KGB są wciąż niedostępne dla badaczy.

By ukazać szerszy kontekst i klimat polityczny okresu Wielkiego Terroru zdecydowaliśmy się na zamieszczenie artykułów pochodzących z ówczesnej prasy. W książce znajdą się również wspomnienia dzieci skazanych ”polskich szpiegów i dywersantów” ze zbiorów internetowego projektu Białoruskie Archiwum Historii Mówionej. W tomie znajdzie się łącznie 131 dokumentów, w tym siedem dokumentów historii mówionej. Poza jednym wyjątkiem wszystkie zostaną opublikowane po raz pierwszy.

Jak wyglądały prace nad tworzenie zbioru dokumentów?

Wstępne prace rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Następne lata zajęły kwerendy archiwalne w Białorusi i Polsce, selekcja zgromadzonych dokumentów i opracowywanie ich pod kontem wydawniczym. Nie można też zapominać o niezwykle czasochłonnym tłumaczeniu dokumentów, które oprócz znajomości języka wymaga również specyficznej wiedzy historycznej. Tom zostanie wydany zgodnie ze standardami opracowywania źródeł historycznych tzn. zostaną w nim zamieszczone dokumenty w wersji oryginalnej (rosyjsko bądź białoruskojęzycznej) i w wersji przetłumaczonej na język polski wraz z całym aparatem redakcyjno-naukowym. Z tak wydanymi źródłami będą mogli zapoznać się również Białorusini, Rosjanie...

Jakiego rodzaju to dokumenty, kto je wytworzył?

W pierwszej części tomu skoncentrowaliśmy się na organizacji i przebiegu ”operacji polskiej” w Białoruskiej SRS. Uchwały i decyzje organów KP(b)B, fragmenty stenogramów i rezolucji plenów KC KP(b)B, raporty, informacje i sprawozdania NKWD BSRS, fragmenty spraw archiwalno-śledczych NKWD BSRS ukazują skalę i specyfikę tej operacji narodowościowej na terenie BSRS.

Natomiast dokumenty w drugiej części tomu mają charakter bardziej osobisty. Pokazują one człowieka, który znalazł się w epicentrum Wielkiego Terroru zarówno jako ofiara, ale też jako sprawca - kat. Co było charakterystyczne dla sowieckiego systemu represji, często kaci stawali się później ofiarami… Pokazują to dokumenty pochodzące z Narodowego Archiwum Republiki Białorusi. Ten sam ”czynnik ludzki” obecny jest również w ustnych wspomnieniach dzieci ”polskich szpiegów”. Dokumenty pozwalają zobaczyć i poczuć dramat konkretnej osoby w zetknięciu z bezduszną machiną sowieckich represji.

Na kiedy planowana jest publikacja?

W tej chwili trwają ostatnie prace redakcyjne nad tym bardzo obszernym, bo liczącym kilkaset stron wydawnictwem. Książka z pewnością ukaże się jeszcze w tym roku. Tom białoruski stanowić będzie pierwszą publikację źródłową w serii ”Operacja polska NKWD w dokumentach”. Następne tomy zostaną poświęcone m.in. operacji polskiej w Rosji i na Ukrainie.

Warto dodać, że w ramach projektu ”Operacja polska NKWD 1937-1938. Ofiary, dokumenty” powstał multimedialny portal internetowy poświęcony  ”operacji polskiej” NKWD (www.operacja-polska.pl). Portal zawiera m.in. podstawowe informacje na temat operacji polskiej NKWD, dokumenty, kalendarium, interaktywną mapę miejsc pochówków oraz relacje filmowe dzieci ofiar operacji polskiej NKWD. Portal dostępny jest również w wersji rosyjskiej i angielskiej.

Szczególne miejsce w realizowanym projekcie zajmuje gromadzenie informacji o ofiarach represji sowieckich, w tym operacji polskiej NKWD. Uruchomiliśmy dwujęzyczną polsko-rosyjską,  bazę danych „Ofiary antypolskiego terroru w Związku Sowieckim 1934-1938” (www.ofiaryterroru.pl). Obecnie w bazie zgromadzono informację o ok 25 tys. polskich ofiar represji sowieckich.

***

Z dr. Maciejem Wyrwą rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń