Raport Białoruś

Na Białorusi wydano drugi w tym roku wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:00
Sąd w Witebsku na najwyższy wymiar kary skazał 50-letniego mężczyznę za zabicie dwóch kobiet. Poinformował o tym portal internetowy centrum obrony praw człowieka "Wiasna". 
Audio
  • Druga osoba rozstrzelana. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Do zabójstwa doszło 30 grudnia ubiegłego roku. Według prokuratury Wiktor Pawłau wtargnął do domu, w którym mieszkały dwie siostry emerytki. 50-letni Pawłau przyszedł do domu dwóch starszych kobiet, by – jak twierdził w czasie procesu – kupić wino.

Mężczyzna ciężko pobił swoje ofiary i ukradł znajdujące się w domu pieniądze. W wyniku obrażeń kobiety zmarły – ich ciała znaleziono po kilku dniach.

Mężczyzna wcześniej już był sądzony za inne zabójstwo. Na procesie prokurator zażądał dla niego kary śmierci.

To już drugi w tym roku wyrok śmierci wydany na Białorusi. W styczniu na najwyższy wymiar kary został skazany mieszkaniec Bobrujska, który również zabił dwie osoby. W ubiegłym roku sądy skazały na najwyższy wymiar kary dwie osoby, a cztery wcześniejsze wyroki zostały wykonane. 

Apele Rady Europy, UE i obrońców praw człowieka

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie. 

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji. 

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka. 

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: rozstrzelano skazanego na karę śmierci. UE wyraziła zaniepokojenie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 13:00
Na Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci - rozstrzelany został 21-letni mieszkaniec miasta Reczyca położonego na południowym wschodzie kraju. UE po raz kolejny wezwała Mińsk do wprowadzenia moratorium na karę śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacze: kara śmierci na Białorusi "jak zabójstwo". Skazani są bez praw

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 15:57
Na Białorusi prawa skazanych na śmierć są łamane na każdym etapie procesu, co sprawia, że jej stosowanie jest nielegalne – oświadczyli w środę przedstawiciele niezależnych organizacji praw człowieka, prezentując w Mińsku raport o karze śmierci na Białorusi. Raport "Kara śmierci na Białorusi: zabójstwa na (nie)legalnej podstawie” sporządzony został przez Międzynarodową Federację Praw Człowieka (FIDH) i Centrum Praw Człowieka "Wiasna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: pierwszy w tym roku wyrok śmierci. 32-latek skazany za podwójne zabójstwo

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 20:00
Homelski sąd skazał na karę śmierci 32-letniego mężczyznę za brutalne zabójstwo dwóch osób - podał portal informacyjny TUT.by. Wcześniej mężczyzna ten był skazany za inne zabójstwo. To pierwszy wyrok śmierci na Białorusi w 2017 r.; nie jest prawomocny. Mężczyzna może odwołać się do sądu wyższej instancji.
rozwiń zwiń