Raport Białoruś

Białoruś: w Naroczy odsłonięta będzie tablica poświęcona Marii Kaczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:30
W kościele w Naroczy na północy Białorusi zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która wraz z nim zginęła w katastrofie smoleńskiej - została ochrzczona w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. 
Audio
  • Tablica pamięci Marii Kaczyńskiej. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Kościół w Naroczy
Kościół w NaroczyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Tablica zostanie odsłonięta 22 sierpnia - czyli dzień po 77. rocznicy urodzin Marii Kaczyńskiej. W uroczystości weźmie udział arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

Maria Kaczyńska (Mackiewicz) urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w leśniczówce w okolicach miejscowości Kobylnik - to obecnie część sanatoryjnego miasteczka Narocz położonego wśród jezior.

Leśniczówka nie zachowała się, pozostały po niej tylko fundamenty. Przed wojną ziemie te wchodziły w skład II Rzeczpospolitej. 

Z inicjatywą upamiętnienia wystąpili mieszkańcy Naroczy i miejscowi parafianie, a ambasada RP w Mińsku pomogła ten pomysł zrealizować. Wykonanie tablicy sfinansowała Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie.

Maria Kaczyńska wraz z małżonkiem oraz 94 towarzyszącymi im członkami delegacji 10 kwietnia 2010 r. lecieli do do Smoleńska, zmierzali na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wszyscy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu w pobliżu smoleńskiego lotniska Siewiernyj.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: objazd polskich miejsc pamięci w obwodzie mińskim

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:02
Działacze Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, odwiedzili w niedzielę polskie groby i miejsca pamięci. To część białoruskich obchodów związanych z Dniem Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń