Raport Białoruś

Rosja blokuje Gruzję i Ukrainę na dwóch morzach, na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 05:00
Gruzja i Ukraina złożyły przeciwko Rosji skargę do Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Władze w Tbilisi i Kijowie zarzucają Moskwie utrudnianie żeglugi na wodach mórz: Czarnego i Azowskiego. Skargę poparły Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Audio
  • Działania Rosji na morzach. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Tsuguliev

CZYTAJ TAKŻE
władimir putin pap 1200.jpg
B. wiceszef banku centralnego Rosji: Putin dał sygnał "będę rządził", na Kremlu rusza walka o miejsce numer 2

Według gruzińskich urzędników rosyjskie okręty utrudniają prowadzenie operacji szkoleniowych i ratowniczych na wodach Morza Czarnego. Chodzi między innymi o zbliżanie się rosyjskich jednostek na niebezpieczną odległość do innych statków. Ukraina podnosi tę samą kwestię na obszarach Morza Czarnego i Morza Azowskiego, a także w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej oba akweny.

Dodatkowo Kijów zwrócił uwagę na uruchomienie przez Moskwę w rejonie Morza Azowskiego systemów nawigacyjnych, których sygnał zakłóca działanie innych tego typu urządzeń.

W listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie jednostki ostrzelały i staranowały okręty Ukrainy. Rosjanie zajęli ukraińskie jednostki i aresztowali załogi. Ukraińscy marynarze zostali uwolnieni dopiero po kilku miesiącach w ramach wymiany jeńców.

IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne kłamstwa Rosji na temat Polski. Tym razem chodzi o nazistowskie obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:01
Podczas obrad rosyjskiego parlamentu przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że zorganizowaniu przez niemieckich nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej "sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które podsycały nastroje antysemickie w społeczeństwie i przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu".
rozwiń zwiń