X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Tortury na Białorusi: Parlament Europejski przyjmie rezolucję

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 21:10
Parlament Europejski przyjmie w czwartek rezolucję ws. łamania praw człowieka na Białorusi, w kontekście oświadczenia b. kandydata na prezydenta o torturowaniu go w areszcie śledczym KGB.
O te fotele powalczą 25 maja kandydaci na europarlamentarzystów
O te fotele powalczą 25 maja kandydaci na europarlamentarzystówFoto: fot. Wikimedia Commons

Więcej informacji na temat Białorusi: Raport Białoruś

Jak powiedział PAP europoseł Jacek Protasiewicz (PO), szef delegacji ds. współpracy PE z Białorusią, bezpośrednim impulsem do rezolucji są surowe wyroki wymierzone osobom biorącym udział w powyborczej manifestacji 19 grudnia w Mińsku, a także "poruszające i publiczne wyznanie Michalewicza o torturach, jakich doznał w więzieniu KGB".

"To szokujące, biorąc pod uwagę, że nie mówimy o państwie na antypodach, ale o europejskim kraju który został zaproszony przez UE do Partnerstwa Wschodniego" - powiedział Protasiewicz. "Chodzi o zamanifestowanie moralnego poparcia dla tych prześladowanych i publiczne potępienie metod, którymi posługują się białoruskie władze" - wyjaśnił.

Afryka a Białoruś

Zdaniem Protasiewicza, w rezolucji europosłowie powinni zwrócić uwagę państwom członkowskim, że "to co dzieje się na Białorusi, nie może być przemilczane" oraz "że wydarzenia w Afryce Północnej nie powinny zasłaniać sytuacji na Białorusi".

"Jest takie ryzyko" - przyznał. Jego zdaniem przykład rewolucji w arabskich krajach Afryki Północnej pokazuje, że "UE nie może być bierna wobec złych rządów w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, bowiem aspiracje demokratyczne są coraz bardziej powszechne".

Torturowani więźniowie

Michalewicz, były kandydat na prezydenta w grudniowych wyborach, 19 lutego został zwolniony z aresztu śledczego KGB w Mińsku; ma zakaz opuszczania kraju. W poniedziałek mówił PAP, że w areszcie śledczym był torturowany i że podpisał zobowiązanie do współpracy z KGB, by wyjść na wolność. Ogłosił to też publicznie, zastrzegając, że zrywa zobowiązanie.

"Wyprowadzili nas nagich do osobnej sali, tam stawiali w rozkroku - faktycznie w szpagacie" - opisał Michalewicz. Poza tym aresztantom kazano stać z rękami opartymi o ścianę po 40 minut w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekraczała 10 stopni. Opisał też, że kiedy miał ręce w kajdankach, podnoszono mu ręce za plecami do góry tak, że twarz prawie dotykała ziemi. W ten sposób zmuszano go do obietnicy, że będzie posłuszny. Podłogi w celach malowano farbą z acetonem, aresztowani musieli przebywać tam cały czas i wdychać opary - mówił Michalewicz.

Rezolucja zostanie przyjęta w czwartek w Strasburgu.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji na Białorusi, w styczniu UE wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kandydat na prezydenta Białorusi torturowany w więzieniu KGB (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 00:45
Musiał podpisać zgodę na współpracę z KGB, żeby wyjść z więzienia przed rozprawą. Zrobił to, bo chciał przerwać milczenie i pomóc innym. - Ale nigdy nie będę agentem - mówi. Prosi o pomoc dla adwokatów opozycji - oni też są prześladowani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie KGB: pogłoski o stosowaniu tortur to oszczerstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 20:44
Na stronach internetowych białoruskiego KGB ukazało się oświadczenie, w którym Komitet Bezpieczeństwa Państwowego odrzuca sugestie o stosowaniu tortur i nazywa tego typu informacje kłamliwymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tortury na Białorusi: "świat powinien o tym mówić" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 20:03
Trzeba zrobić wszystko, żeby w więzieniach na Białorusi nie było tortur, przeprowadzić śledztwo w tej sprawie – mówi Aleś Michalewicz, który jako pierwszy publicznie powiedział o tym, jak traktuje się więźniów. Jest teraz szantażowany przez KGB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List otwarty do prokuratury: zbuntowany milicjant ma połamane żebra?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 21:08
Matka i siostra byłego milicjanta, który na demonstracji opozycji próbował zatrzymać OMON, zwróciły się z listem otwartym do prokuratora generalnego Białorusi i szefa miejscowego KGB.
rozwiń zwiń