Raport Białoruś

Przeszedł paragraf na „milczące protesty” i pomoc z zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 19:05
Białoruska Rada Republiki - izba wyższa miejscowego parlamentu zaaprobowała poprawki m.in. do ustawy o zgromadzeniach.
Audio

Portal internetowy "Nawiny" pisze, że nowa ustawa - którą powinien jeszcze podpisać prezydent - w znacznym stopniu zaostrza zasady organizowania masowych imprez czy zgromadzeń. Teraz na przeprowadzenie każdej akcji, również organizowanej przez internet, trzeba będzie mieć zgodę władz. Organizatorzy masowych imprez nie będą mogli o nich informować społeczeństwa i mediów do czasu uzyskania na nie zgody .

Izba wyższa białoruskiego parlamentu przyjęła również poprawki do innych ustaw, zgodnie z którymi zabronione jest finansowanie z zagranicy białoruskich partii politycznych lub akcji ulicznych. Według nowego prawa "zabroniona jest działalność organizacji społecznych i związków, której celem jest wsparcie w otrzymaniu przez obywateli Białorusi, z naruszeniem prawa, ulg i przywilejów od obcych państw w związku z poglądami politycznymi, religijnymi lub przynależnością narodową". Poprawki mówią też, że organizacje społeczne otrzymują zakaz przechowywania środków finansowych w bankach za granicą.

Szef MSW Białorusi Anatol Kuleszou przedstawiając poprawki do ustawy o masowych zgromadzeniach ocenił, że ich celem jest "zapewnienie bezpieczeństwa całego społeczeństwa".
Poprawki do ustawy o masowych zgromadzeniach rząd zaproponował w lipcu. Obrońcy praw człowieka ocenili je wówczas jako odpowiedź władz na falę milczących protestów, które odbywały się co środy w miastach Białorusi i były zwoływane przez internet.
Przeciwko poprawkom dotyczącym zgromadzeń oraz pomocy zagranicznej zaprotestowały niezależne białoruskie organizacje pozarządowe, oceniając, że przepisy zostały przyjęte w nieprzejrzystym trybie. Protestowały też zachodnie organizacje praw człowieka, politycy.

Niższa izba parlamentu przyjęła nowe przepisy na początku października, na zamkniętym posiedzeniu i od razu w dwóch czytaniach.

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sannikau przeniesiony do innej kolonii karnej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 13:18
Według żony Iriny Chalip to próba wywarcia nacisku na Andreja Sannikaua. Mówi, że po pierwsze w Nowopołocku miał autorytet wśród współwięźniów, po drugie władze odmawiały nękania go, by pisał listy do Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasta Pałażanka skazana na areszt za narodową flagę

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 15:59
Wiceprzewodnicząca Młodego Frontu Nasta Pałażanka i działacz tego ugrupowania Uładzimir Jaromieniak próbowali wywiesić biało-czerwono-białą flagę w Mińsku. Dostali karę aresztu - informuje radio Svaboda.
rozwiń zwiń