Raport Białoruś

Białoruś: polski konsulat zasypany wnioskami o wizy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:41
Liczba starających się o wizy niemal przekracza nasze możliwości – mówił polski konsul Tomasz Janik. Dyplomata odpowiadał na pytania internautów na czacie online w białoruskim portalu.
Dawna ambasada RP w Mińsku: od 11 czerwca 2012 roku polscy dyplomaci już w niej nie urzędują
Dawna ambasada RP w Mińsku: od 11 czerwca 2012 roku polscy dyplomaci już w niej nie urzędująFoto: arch. flickr/MSZ

Najczęściej zadawano pytania o warunki uzyskania polskiej wizy oraz elektroniczny system przyjmowania wniosków wizowych. Konferencje online odbyła się w środę w redakcji dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Janik powiedział, że o wizy stara się bardzo dużo Białorusinów. - (Ich liczba) już przekracza wręcz możliwości obsługi wpływających do nas wizowych ankiet. Codziennie przez konsulat przewija się około 1200 osób – oznajmił.

Konsul zastrzegł, że jest konsulem na Białorusi od 5 października i to był jego pierwszy kontakt z prasą białoruską. Nie spodziewał się aż tylu pytań, ale dodał, że wiele z nich można było przewidzieć.

Wiele pytań dotyczyło elektronicznego systemu przyjmowania wniosków wizowych, który został przez konsulat wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Osoby, które chcą uzyskać polską wizę wnioskowały podczas konferencji online, by jeszcze zwiększyć liczbę rozpatrywanych w ten sposób wniosków.

- W tym roku liczba osób, które chciały otrzymać wizę w naszym konsulacie zwiększyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 44 proc. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tego. System elektroniczny umożliwia codziennie obsłużenie 600 zainteresowanych, o 150 więcej niż w tradycyjny sposób. Zwiększenie tej liczby jest fizycznie niemożliwe - odpowiedział konsul online.

Zaznaczył, że w przyszłym roku konsulat podejmie starania o usprawnienie bazy technicznej, ale jednocześnie należałoby zwiększyć liczbę pracowników rozpatrujących napływające wnioski.

Konsul informował m.in., że od 1 listopada wszyscy obywatele Białorusi mogą składać wnioski wizowe w dowolnym polskim konsulacie na terytorium Białorusi.

Padały też pytania o warunki uzyskania Karty Polaka. Konsul radził, by kontaktować się w tej sprawie telefonicznie lub e-mailem z konsulatem, gdyż każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

 

agkm, PAP

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruskie MSZ wysiedla polską ambasadę i obraża ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 06:00
Polacy muszą opuścić ambasadę w Mińsku, w związku z końcem terminu wynajmu. Rzecznik MSZ Andrej Sawinych oskarżył polskich dyplomatów o "brak rozsądku" i nieodpowiedzialność", komentując ich wypowiedzi w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska chce przeprowadzić ekshumację w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 09:10
- Na Białorusi nikt nie dba o ustalenie liczby ofiar, nie poszukuje rodzin – mówi ambasador Leszek Szerepka. W Kuropatach spoczywa 250 tys. bezimiennych ofiar stalinizmu.
rozwiń zwiń