Raport Białoruś

Pobity za akcję w obronie głodującego Kawalenki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:00
Andrej Mouczan wywiesił biało-czerwono-białą flagę obok jednego ze sklepów w Mińsku. Za to został pobity przez milicję – ma uszkodzoną szczękę, trafił do szpitala.
Andrej Mouczan w szpitalu 21 maja, po tym gdy został pobity przez milicję
Andrej Mouczan w szpitalu 21 maja, po tym gdy został pobity przez milicjęFoto: swaboda.org

Do zdarzenia doszło wieczorem 19 maja. W tym dniu sąd rozpatrywał apelację Siarhieja Kawalenki, opozycjonisty, który w grudniu rozpoczął protest głodowy. Andrej Mouczan, działacz organizacji Europejska Białoruś wywiesił biało-czerwono-białą flagę. Był to gest solidarności z Kawalenką, który został skazany na trzy lata ograniczenia wolności za wywieszenie opozycyjnego sztandaru w Witebsku, a potem na 25 miesięcy kolonii karnej za rzekome naruszenia poprzedniego wyroku. 

- Milicjanci zaatakowali mnie i próbowali wyrwać mi flagę. Zaczęli mnie bić. Było ich przynajmniej pięciu. Wszyscy byli w mundurach. Kopali mnie i bili pięściami. Wiele nie pamiętam. Kilka razy traciłem przytomność. Doszedłem do siebie już na Pierwszomajskim posterunku milicji. Wezwano ambulans. Do szpitala towarzyszył mi milicjant. Odjechał, kiedy powiedziano, że powinienem zostać w szpitalu – opowiedział Andrej Mouczan portalowi Karta 97.

Działacz opozycyjny uskarża się na ból głowy, ma złamaną szczękę, problemy z kręgosłupem. Pytany, czy pozwie milicję za brutalne pobicie, powiedział, że na razie chce wyzdrowieć. – Ledwo mówię. Potwornie boli mnie głowa – wyjaśniał białoruskim niezależnym dziennikarzom.

charter97.org/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matka skazanego opozycjonisty: mój syn umiera

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 22:13
Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka został skazany na 21 miesięcy łagru. Jego życie jest zagrożone: nie przerwie protestu głodowego, który rozpoczął w grudniu. Białoruska opozycja prosi o pomoc Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek głodującemu opozycjoniście: apel o listy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 16:30
Białoruski Młody Front wezwał wszyskich, którym nie jest obojętny los głodującego Siarhieja Kawalenki, o wysyłanie maili i listów do prokuratury z prośbą o przeniesienie go do aresztu domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głodującego opozycjonistę zabrali do "psychuszki"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 13:03
Lekarze zakładają, że wyniki badań pozwolą dobrać odpowiednią metodę przymusowego karmienia opozycjonisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycjonista umiera. Waży zaledwie 45 kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 13:03
Głodujący białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka umiera - alarmuje jego żona. Alona Kawalenka rozmawiała z adwokatem, który odwiedził skazanego.
rozwiń zwiń