Raport Białoruś

"Pogoń" uczciła rocznicę pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 09:00
W Mińsku otwarto wystawę malarską poświęconą powstaniu styczniowemu i rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Białoruscy malarze zrzeszeni w niezależnej grupie artystycznej ”Pahonia” (Pogoń) prezentują swoje prace w siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego.
Zdjęcie z października 1918 roku: parlament Białoruskiej Republiki Ludowej
Zdjęcie z października 1918 roku: parlament Białoruskiej Republiki LudowejFoto: Wikipedia

W tym roku mija 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego, którym dowodził na ziemiach obecnej Litwy i Białorusi Konstanty Kalinowski. Natomiast w najbliższy poniedziałek przypada 95. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w historii państwa białoruskiego.

Alaksiej Janukiewicz - lider Białoruskiego Frontu Ludowego (Partii BNF) powiedział, że wszystkie te daty są ważne w historii jego kraju. - Bez powstania styczniowego z udziałem Kalinowskiego nie byłoby proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej i w konsekwencji powstania współczesnej Białorusi -mówi Janukiewicz.

Na wystawie można zobaczyć m.in. plakaty, obrazy oraz prace graficzne związane z powstaniem w 1918 r. BRL - pierwszego państwa białoruskiego, które istniało do momentu powołania w lutym 1919 r. Litewsko-Białoruskiej Republiki Rad.

Paszport
Paszport Białoruskiej Republiki Ludowej (fot. Wikipedia)

Wśród prezentowanych prac również  plakaty poświęcone powstaniu styczniowemu i Kalinowskiemu, np. plakat z okazji 120. rocznicy rozpoczęcia przez Kalinowskiego w 1862 r. publikacji pisma w języku białoruskim "Mużyckaja Prawda", które miało poderwać chłopstwo do powstania, czy też linoryt z 1978 r. przedstawiający Kalinowskiego z egzemplarzem "Mużyckiej Prawdy".

Poczesne miejsce na wystawie zajmuje tablica, która miała być umieszczona na budynku w Mińsku, gdzie 25 marca 1918 r. proklamowano BRL, ale która ostatecznie na nim nie zawisła i trafiła do siedziby patii BNF. Na tablicy, podobnie jak na wielu innych prezentowanych pracach, figuruje Pogoń, która w latach 1991-1995 była godłem państwowym Białorusi.

- Pogoń, choć już nie oficjalnie, jest autentycznym symbolem państwowości białoruskiej. Uznaje to większość białoruskiej inteligencji i znaczna część młodzieży. W obecnych warunkach jest to także oznaka sprzeciwu oraz walki o wolność i niezależność Białorusi. Ten symbol jest punktem orientacyjnym dla obywateli mających świadomość, że są Białorusinami, i poświęcających ojczyźnie swoje życie. Prowadzi ich i daje im siłę - ocenił Janukiewicz.

Białoruska opozycja zapowiedziała zorganizowanie w niedzielę w Mińsku demonstracji dla upamiętnienia rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej.

Białoruska opozycja od wielu lat domaga się uznania daty 25 marca za Dzień Niepodległości Białorusi, jednak władze ogłosiły świętem niepodległości 3 lipca - dzień wyzwolenia Mińska od wojsk hitlerowskich w roku 1944, a same rocznicę utworzenia BRL ignorują i ograniczają organizację opozycyjnych obchodów.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, władze zezwoliły środowiskom opozycyjnym na zorganizowanie w niedzielę demonstracji w Mińsku z okazji rocznicy powstania BRL, ale odrzuciły wnioski o podobne obchody w innych miastach. Zatrzymano też kilku działaczy opozycyjnych, którzy zachęcali do udziału w demonstracjach mimo braku zgody władz.
Artyści skupieni w grupie "Pogoń" przywiązują wagę do narodowych tradycji historycznych i często nawiązują w swej twórczości do życia i dzieła białoruskich bohaterów narodowych z różnych okresów historii.
PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl
Powstanie styczniowe: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:20
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Marzec 1968 roku - na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:06
Wystawa zatytułowana "Marzec 1968 roku w Polsce” została otwarta w stolicy Białorusi. Ekspozycję przygotował warszawski oddział IPN przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: władze upamiętniły rocznicę Chatynia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 17:00
Pod Mińskiem upamiętniono 70. rocznicę tragedii białoruskiej wsi Chatyń. Za czasów ZSRR władze wybrały tę wieś jako symbol represji hitlerowskich, ze względu na podobieństwo do nazwy "Katyń".
rozwiń zwiń