Raport Białoruś

Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:20
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk
Audio
Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

 Książki prezentują zarówno oceny powstania, jak i mało znane fakty z tego zrywu niepodległościowego, którego 150. rocznicę obchodzimy w tym roku.
Alena Citawiec, kierownik działu ksiąg rzadkich Centralnej Biblioteki Naukowej Akademii Nauk Białorusi powiedziała Polskiemu Radiu, że jednym z najciekawszych eksponatów jest rękopis pokazujący działania Kargopolskiego Pułku Dragonów, który tłumił powstanie. - W tym rękopisie pokazane są dokumenty pokazujące działania wojskowych od 12 grudnia 1863 roku do 1 września 1864 roku - mówi Citawiec.

Otwarciu wystawy książek towarzyszyła konferencja naukowa. Profesor Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomniał, że dla Polaków powstanie styczniowe było zrywem niepodległościowym przeciwko caratowi. Miało też swój wydźwięk na ziemiach białoruskich. - Powstanie styczniowe przyczyniło się do głębokiego krystalizowania się świadomości narodowej Białorusinów - mówił  profesor Caban. Jednocześnie zwrócił uwagę, że powstanie na ziemiach białoruskich jest wciąż słabo zbadane. Na przykład warto ustalić skład społeczny jego uczestników.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Powstanie styczniowe: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabronili modliwy przy grobie księdza. "Nielegalne zgromadzenie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 10:07
Białoruska milicja z Lidy w obwodzie grodzieńskim uniemożliwiła modlitwę przy mogile księdza Adama Falkowskiego rozstrzelanego w 1863 roku za wsparcie udzielone powstaniu styczniowemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Kalinowski: bohater Polaków i Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:14
Konstanty "Kastuś" Kalinowski jest na Białorusi postacią wywołującą emocje. Środowiska niezależne uważają go za bohatera. Władze łukaszenkowskie go ignorują. albo też wmawiają Białorusinom, że próbował ich polonizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja uczciła 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:00
Wieczór poświęcony 150. rocznicy powstania styczniowego oraz 175. rocznicy urodzin jego przywódcy na terenie Białorusi i Litwy Konstantego "Kastusia" Kalinowskiego zorganizowały w Mińsku środowiska niezależne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kastuś Kalinowski na czele białoruskiego panteonu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:55
Konstanty Kalinowski, królowie i książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego, poeci i pisarze tacy jak Eliza Orzeszkowa, to panteon narodowy Białorusi, w wielu punktach wspólnym z polskim - mówi Franak Wiaczorka, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mogiły powstańców styczniowych na Wschodzie na mapie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 02:00
Wykaz mogił powstańczych na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji udostępniła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazeta Konstantego Kalinowskiego znów się ukaże

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 17:12
Gazeta przygotowująca grunt pod powstanie styczniowe wśród chłopstwa na Białorusi "Mużyckaja Prawda" zostanie wznowiona w tym roku w Brześciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyktando na podstawie ”Listów spod szubienicy”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
Dyktando tekstu przywódcy powstania styczniowego na Litwie i Białorusi, Konstantego Kalinowskiego, zorganizowały w sobotę, w 175. rocznicę jego urodzin, niezależne portale białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel do władz Białorusi o obchody powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 06:20
Apel o uczczenie 150 rocznicy powstania skierowała do władz Białorusi jedna z partii opozycyjnych. – Zryw 1863 roku wpłynął na budzenie się białoruskiej świadomości narodowej – zaznaczono w apelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 1000 zł kary za modlitwę przy grobie powstańca

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:11
Aleksander Kołyszko, polski działacz z Lidy na zachodniej Białorusi, został ukarany grzywną w wysokości 2,5 miliona rubli (około tysiąca złotych) za modlitwę przy grobie powstańca styczniowego.
rozwiń zwiń