Raport Białoruś

Andrej Sannikau: UE powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 21:20
- Zażądajcie natychmiastowego zwolnienia wszystkich 13 więźniów politycznych i do tego czasu nie utrzymujcie wszelkich stosunków z dyktaturą - apeluje białoruski opozycjonista Andrej Sannikau.
Andrej Sannikau: UE powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusi
Foto: fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- Zażądajcie natychmiastowego zwolnienia wszystkich 13 więźniów politycznych i do tego czasu nie utrzymujcie wszelkich stosunków z dyktaturą, wstrzymajcie handel produktami naftowymi i import nawozów potasowych, zamroźcie rachunki bankowe, nie przyjmujcie wysłanników dyktatury i nie wysyłajcie swoich na Białoruś - wezwał Sannikau przywódców UE w tekście opublikowanym na opozycyjnym portalu Karta'97.

Sannikau, lider opozycyjnego ruchu "Europejska Białoruś", pod koniec 2012 roku uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W swym tekście skrytykował też poniedziałkowy apel trzech liderów białoruskiej opozycji do UE, widząc w nim chęć uprawomocnienia dyktatury. W apelu wezwano m.in. do uproszczenia reżimu wizowego dla Białorusinów oraz jednostronnego wprowadzenia małego ruchu granicznego.

- Swoje oświadczenie przywódcy trzech organizacji: Partii BNF, ”Mów Prawdę! ” i ”O Wolność zatytułowali” ”Więcej Europy dla Białorusi”, ale należy je czytać jako ”Chcemy legitymizacji dyktatury”. Za wszystkimi słownymi ćwiczeniami kryje się właśnie taki cel - ocenia Sannikau.

Przywódcy ruchu "O Wolność", kampanii "Mów Prawdę!" i Partii BNF wyrazili w swym apelu przekonanie, że tylko powrót do pełnowartościowego dialogu i współpracy między Białorusią i UE może w istotny sposób zwiększyć możliwość modernizacji i budowy ładu społecznego na Białorusi, taki dialog zaś będzie możliwy dopiero po zwolnieniu więźniów politycznych w tym kraju.

- Jednocześnie uważamy, że w celu zwiększenia stabilności w regionie oraz niezależności naszego kraju UE już teraz może podjąć szereg kroków, które będą sprzyjać większej otwartości białoruskiego społeczeństwa, a przy tym przeprowadzeniu niecierpiących zwłoki reform gospodarczych - napisali Alaksandr Milinkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Alaksiej Janukiewicz.

Zdaniem Sannikaua Unia Europejska próbuje obecnie wrócić do "dialogu z dyktaturą". - Coraz więcej wysłanników próbuje nas uspokoić przekonując, że więźniowie polityczni zaraz zostaną wypuszczeni. Ale nic się nie dzieje. A raczej dzieje się: są wywierane koszmarne naciski na naszych towarzyszy, wymuszanie próśb o ułaskawienie, niszczenie psychiczne i fizyczne - podkreślił.

Sannikau został w kwietniu 2012 roku zwolniony z kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, gdzie odbywał wyrok pięciu lat pozbawienia wolności. Zatrzymano go wieczorem 19 grudnia 2010 roku, kiedy siły bezpieczeństwa rozbijały demonstrację przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek. Na początku 2012 roku żona Sannikaua powiadomiła o podpisaniu przez niego pod wpływem tortur prośby o ułaskawienie do prezydenta.

58-letni Sannikau był w latach 1995-1996 wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. Wyrok na niego był jednym z najwyższych w serii procesów wytoczonych po wyborach opozycyjnym kandydatom i uczestnikom demonstracji z grudnia 2010 roku.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łotewski konsulat wydaje Białorusinom wizy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 11:08
Polska nie ma konsulatu w Witebsku. Teraz - dzięki konsulatowi Łotwy - Białorusinom oraz innym obcokrajowcom mieszkającym w tym regionie łatwiej będzie wyrobić sobie wizę uprawniającą do wjazdu do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech Rosja płaci za Łukaszenkę”. Będą nowe sankcje USA?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 17:00
Szef Freedom House David Kramer wezwał Zachód do wprowadzenia sankcji na białoruskie firmy współpracujące z reżimem. – Jeśli Rosja chce mieć swojego satrapę na Białorusi, niech płaci za tę przyjemność – komentuje opozycjonista Źmicier Bandarenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do dialogu? Szef dyplomacji Łotwy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:20
Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs spotka się w środę w Witebsku z szefem dyplomacji Białorusi Uładzimirem Makiejem.
rozwiń zwiń