Raport Białoruś

Najbardziej wzruszające wesele roku na Białorusi. Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 16:00
Białoruski więzień polityczny Źmicier Daszkiewicz wyszedł na wolność 28 sierpnia, po blisko 3 latach więzienia. Kilka dni później odbyło się jego wesele z białoruską opozycjonistką Nastą Pałażanką.
Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka
Źmicier Daszkiewicz i Nasta PałażankaFoto: belsat.eu

Państwo młodzi to znani na Białorusi opozycjoniści, są działaczami Młodego Frontu, organizacji opozycyjnej zarejestrowanej w Czechach (na Białorusi nie jest to możliwe). 32-letni Źmicier jest liderem Młodego Frontu,  a 23-letnia Nasta – jego zastępczynią.

Działacze Młodego Frontu są nękani regularnie przez białoruskie władze za swoją aktywność. Daszkiewicz odbył kolejny już wyrok w związku ze swoją działalnością polityczną. Również Nasta Pałażanka była więziona przez KGB, po demonstracji powyborczej w 2010 roku.

Nasta o ślub z uwięzionym w białoruskim więzieniu Źmicierem starała się od czasu, gdy został uwięziony. Na początku stawiano im przeszkody formalne – tłumaczono, że paszport opozycjonisty zaginął, Daszkiewicza przenoszono w międzyczasie z kolonii do kolonii, co utrudniało kontakt z nim. Ostatecznie, po blisko dwóch latach, udało się doprowadzić do ślubu. Pod koniec grudnia 2012 roku Nasta Pałażanka pojechała do kolonii karnej w Grodnie, ślub zawarto, młodym pozwolono na krótkie widzenie. I od tamtego czasu nie pozwolono im na żadne spotkanie.

Teraz, 31 sierpnia, odbyło się właściwe wesele. Uroczystość odbyła się w kościele ewangelickim w Mińsku. Do ołtarza młodych poprowadzili ojcowie: Uładzimir Pałażanka i Wiaczesłau Daszkiewicz. Radio Swaboda przypomniało, że Nasta od 14 roku życia wychowuje się bez matki, a matka Źmiciera umarła dwa lata temu, kiedy jej syn przebywał jeszcze w więzieniu.

W ceremonii uczestniczyło około 150 osób. Pogratulował młodym tymczasowy tymczasowy chargé d’affaires USA Ethan A. Goldrich (USA nie mają swojego ambasadora na Białorusi).  Winszowali białoruscy politycy opozycyjni, dziennikarka Irina Chalip, działacz Paweł Winagradau, żony więźniów politycznych: Natalia Pinczuk, Maryna Adamowicz, żona zaginionego operatora ORT Źmiciera Zawadzkiego, Milana Michałowicz, Swiatłana Kalinkina – wylicza Radio Swaboda.

Wszystkiego najlepszego Młodej Parze!

svaboda.org/agkm

Zdjęcia z wesela zobacz tutaj: Biełsat; Radio Swaboda

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Wideo Biełsatu: Źmicier Daszkiewicz tuż po opuszczeniu więzienia 28 sierpnia 2013 roku:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony do nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:00
Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji i chińska organizacja The Rights Defence Network otrzymali nominacje do Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz na wolności!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 21:45
Na wolność wyszedł białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz. Był więziony przez 986 dni, niemal trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: przymusowe leczenie psychiatryczne dla niewygodnego lekarza

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 22:00
Białoruski lekarz psychiatra Ihar Pastnou krytykował rząd, nieprawidłowości w ochronie zdrowia i informował na YouTube o malwersowaniu pieniędzy. Sąd skazał go na przymusowe leczenie psychiatryczne.
rozwiń zwiń