Raport Białoruś

Rosyjska baza na Białorusi i ZBiR zaskarżone. "Naruszają konstytucję"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:00
Decyzja o budowie rosyjskiej bazy na terenie Białorusi narusza konstytucję - napisali opozycjoniści we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Za sprzeczne z konstytucją uznali też zapisy o utworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR-u).
Zdjęcie ilustracyjne (Su-27 Flanker RF-93696  30)
Zdjęcie ilustracyjne (Su-27 Flanker 'RF-93696 / 30)Foto: Wikipedia/CC/Alan Wilson from Weston, Spalding, Lincs, UK

Trzech byłych deputowanych Rady Najwyższej Białorusi, w tym Stanisław Szuszkiewicz i Anatol Labiedźka, zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego z powodu tworzenia na Białorusi rosyjskich baz wojskowych i zapisów o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi.

Zgodnie z konstytucją "Białoruś stawia sobie za cel uczynienie swojego terytorium strefą wolną od broni atomowej, a samo państwo - neutralnym.(…) Dopuszczając do rozmieszczenia na swoim terytorium wojskowych jednostek innego państwa Białoruś narusza zasadę neutralności" - podkreślają sygnatariusze we wniosku do Trybunału.

Treść dokumentu opublikowała w piątek na pierwszej stronie niezależna gazeta "Narodnaja Wola". Treśc dokumentu opublikowały też inne niezależne strony internetowe, np. strona partii Labiedźk. Zjednoczonej Partii Obywatelskiej upcb.org, niezależne portale informacyjne, np.  Biełaruskij Partyzan.

Sygnatariusze to były przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) niepodległej Białorusi z lat 1991-94 Stanisław Szuszkiewicz, który jako przywódca Białorusi w grudniu 1991 r. wraz z prezydentami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, podpisał porozumienie białowieskie w sprawie likwidacji ZSRR, Mieczysłau Hryb, który przewodniczył Radzie Najwyższej po nim, oraz szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

Autorzy wniosku wyrażają pogląd, że z białoruską konstytucją sprzeczne jest również porozumienie z 1999 r. o stworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, w którym napisano, że państwa prowadzą "wspólną politykę obronną, koordynację działalności w sferze budownictwa wojskowego, rozwoju sił zbrojnych państw-członków, wspólne wykorzystują wojskową infrastrukturę" itp.

"Uważamy, że wymienione zapisy porozumienia o utworzeniu Państwa Związkowego są sprzeczne w zapisami konstytucji. Jak bowiem wynika z art. 1 konstytucji Republika Białoruś powinna samodzielnie bronić swojej niepodległości, integralności terytorialnej i ustroju konstytucyjnego oraz zapewniać przestrzeganie prawa i praworządność" - napisali byli deputowani, zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie wspomnianych zapisów z konstytucją.

O tym, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi bazę lotniczą, poinformował w kwietniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Pod koniec czerwca dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew oznajmił, że baza ta będzie się znajdować w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Jeszcze w tym roku planowane jest rozmieszczenie tam pierwszej grupy myśliwców bojowych.

Na Białorusi istnieją już rosyjska stacja radiolokacyjna Wołga o zasięgu 4800 km w miejscowości Hancewicze w obwodzie brzeskim oraz punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce w obwodzie mińskim.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protestował przeciw rosyjskiej bazie na Białorusi. "To okupacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 15:20
Mikałaj Hładyszau, aktywista opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, stał z transparentem i protestował przeciw bazie wojskowej, którą Rosja w tym roku stworzy na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na manewry Zapad 2013 Rosja nie zaprasza obserwatorów NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:04
W rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2013 weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy. Sztab Rosji nie zamierza zapraszać obserwatorów NATO. Wcześniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce m.in. w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białoruś przyjeżdżają rosyjscy żołnierze. Wkrótce manewry Zapad

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:24
Żołnierze będą uczestniczyć we wspólnych białorusko-rosyjskich manewrach „Zapad-2013”, które odbędą się w dniach 20-26 września.
rozwiń zwiń