Raport Białoruś

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka o realizacji umów z Rosją
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Łukaszenka na naradzie w Mińsku podkreślił, że realizacja powinna uwzględnić rezultaty uzgodnień zawartych z ministrem obrony i prezydentem Rosji.

Pod koniec kwietnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300. W czerwcu dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew, powiadomił, że baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie w obwodzie grodzieńskim i podejmie działalność jeszcze w tym roku.

Mińskie media polecenie Łukaszenki wiążą właśnie z planowanym przez Rosję rozmieszczeniem na Białorusi bazy lotniczej. Łukaszenka zaznaczył, że po analizie konfliktów ostatnich lat białoruskie władze uznały, że priorytetem będzie obrona przeciwlotnicza i lotnictwo. - Trzeba zrobić tak, aby nikt nie zamierzał rozmawiać z naszym państwem z pozycji siły- mówił białoruski przywódca.

Według Łukaszenki ”silni tego świata” kontynuują naciski na politykę tak zwanych niewygodnych państw. Dodał, że państwa zachodnie w tym USA oraz NATO wykorzystują pewne środki oddziaływania również na Białoruś.

/
źr. Google Maps

 

Łukaszenka:  ”wywiera się presję na tak zwane niepożądane państwa”
Łukaszenka oznajmił we wtorek, że Białoruś optymalizuje finansowanie swoich sił zbrojnych poprzez zwiększanie wydatków na lotnictwo i obronę przeciwlotniczą. - Analizując konflikty i wojny w ostatnim czasie, stwierdziliśmy, że najważniejsze są dziś dla nas lotnictwo i obrona przeciwlotnicza - powiedział.
- Będąc narzędziem zapobiegania wojnie, nasze siły zbrojne powinny być gotowe w nowych realiach do obrony suwerenności, niezależności oraz integralności terytorialnej kraju. Trzeba doprowadzić do tego, że nikomu nie przyjedzie do głowy rozmawiać z Białorusią z pozycji siły militarnej - dodał.
Łukaszenka wyraził przekonanie, że sytuacja wojskowo-polityczna świadczy - zwłaszcza w ostatnich dekadach - o poważnych zmianach w sferze stosunków międzynarodowych. - Ich sedno sprowadza się do tego, że mocarze tego świata nieustająco wywierają presję na zagraniczną i wewnętrzną politykę tak zwanych niepożądanych państw. Są przy tym wykorzystywane różne mechanizmy, w tym stosowanie walki zbrojnej - oświadczył.
Zastrzegł, że wprawdzie metoda walki zbrojnej nie jest stosowana wobec Białorusi, ale są wykorzystywane inne środki wpływu na nią, przede wszystkim ze strony państw zachodnich i NATO, w tym USA.
PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: duszą nas sankcjami, a przy granicach lata NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 14:00
Podczas Dnia Zwycięstwa Aleksander Łukaszenka mówił o niewypowiedzianej zimnej wojnie (z Zachodem). Stwierdził, że nowe kompleksy rakiet i samoloty z Rosji służą obronie suwerenności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Rosji na Białorusi. ”Lida jest w pełnej gotowości bojowej”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:20
Ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że wybór Lidy na rosyjską bazę był podyktowany pośpiechem Rosjan. Mniejsze znaczenie miało położenie na zachodzie, bo rosyjskie samoloty i tak w ciągu kilku minut pokonują obszar Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: próby destabilizacji Białorusi są bez szans

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 22:45
Aleksander Łukaszenka przyjmował paradę wojskową z okazji święta niepodległości razem z 8-letnim synem Kolą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protestował przeciw rosyjskiej bazie na Białorusi. "To okupacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 15:20
Mikałaj Hładyszau, aktywista opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, stał z transparentem i protestował przeciw bazie wojskowej, którą Rosja w tym roku stworzy na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na manewry Zapad 2013 Rosja nie zaprasza obserwatorów NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:04
W rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2013 weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy. Sztab Rosji nie zamierza zapraszać obserwatorów NATO. Wcześniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce m.in. w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy.
rozwiń zwiń