Raport Białoruś

Białoruś chce kupić kolejny terminal w Kłajpedzie na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:48
Ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin poinformował, że firma Belaruskali chce kupić jeszcze jeden terminal w litewskiej Kłajpedzie.
Port w Kłajpedzie
Port w KłajpedzieFoto: Wikipedia/CC/Žiedas

Jak relacjonuje białoruska agencja państwowa BelTA, ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin stwierdził, że Belaruskali, zajmująca się produkcją nawozów potasowych, chce przeładowywać większe ilości ładunków.

Belaruskali kupiło wcześniej jedną trzecią terminalu głównego w Kłajpedzie, za 30 mln dolarów. O tym powiedział dziennikarzom premier Białorusi Michaił Miasnikowicz, podczas swojej wizyty na Litwie w kwietniu 2013 roku.

Według Drazina, w zeszłym roku w Kłajpedzie przeładowano 13,5 mln ton białoruskich produktów. – Jeśli utrzyma się podobna dynamika, za rok lub dwa możemy dojść do 15 mln ton, będzie to okazja to zwiększenia wartości wzajemnych usług dwóch krajów do 1 mld dolarów. W zeszłym roku było to 640 mln dolarów – tak powiedział Drazin.
Wcześniej, po zakupie 30 procent głównego terminala w Kłajpedzie białoruski producent nawozów Belaruskali ogłosił, że zamierza podwoić ilość przeładowywanych tu produktów. Jednakże teraz, po konflikcie z Uralkali i w wyniku wojny potasowej między Białorusią i Rosją, ilość przeładowywanych przez Belaruskali towarów zaczęła spadać.

Port w Kłajpedzie znajduje się we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Jest to najdalej położony na północy port morza, który nie zamarza podczas zimy. Jest to najważniejszy węzeł transportowy na Litwie, tu skupiają się połączenia morskie, lądowe i kolejowe, prowadzące na Zachód i na Wschód – zauważa portal Karta97.

W Kłajpedzie jest 16 terminali towarowych, są podzielone umownie na terminale ładunków sypkich, materiałów płynnych i ogólne terminale towarowe.
Okno na północ

Belaruskali jest drugim pod względem wielkości podatnikiem w kraju, po spółce przesyłu gazu Biełtransgaz. W 2011 r. dochód Belaruskali wyniósł 3,2 mld dol., a w ciągu 11 miesięcy 2012 r. - 2,5 mld dol., co stanowiło 14,7 proc. wszystkich walutowych dochodów Białorusi.
BiełTA informuje, że w ubiegłym roku białoruskie inwestycje na Litwie przekroczyły 70 mln dol.

Charter97.org/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski koncern kupił udziały w litewskim porcie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 17:38
Białoruski koncern potasowy Belaruskali kupił 30 proc. terminalu w Kłajpedzie za 30 mln dol. USA - oświadczył premier Białorusi Michaił Miasnikowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Białorusi pracuje nad opłatą za wyjazd. "Pomysł trąci bandytyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:30
Wicepremier Białorusi Piotr Prokopowicz poinformował, że sprawa cła wyjazdowego z Białorusi ma być opracowana w ciągu miesiąca. Aleksander Łukaszenka proponował kilka dni temu opłaty 100 dolarów za wyjazd na zakupy.
rozwiń zwiń