Raport Białoruś

Białoruś: zespół punkowy nagrał piosenkę o Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 01:30
Zespół folkowo-punkowy Dzieciuki z Grodna specjalnie z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, która przypadała 4 lutego, zamieścił w internecie swoją nową piosenkę poświęconą jego postaci.
Audio
  • Rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: polona.pl/domena publiczna

"Tadeusz Kościuszko jest dla nas uosobieniem honoru i godności narodu, który mieszka na ziemi, która dała mu życie. Ten bojownik-romantyk żyje w każdym z nas – tych, którzy poszukujemy czegoś lepszego i sprawiedliwego" – podkreślił zespół.

Premiera nowego albumu Dzieciuków „Recha”, na której znajdzie się piosenka "Tadeusz Kościuszko" z refrenem „Za wolność naszą i waszą”, jest zaplanowana na koniec lutego. 12 marca utworów z płyty będzie można posłuchać na koncercie w Białymstoku.

Zespół Dzieciuki powstał w 2012 r. i śpiewa wyłącznie w języku białoruskim. W swoich utworach muzycy opowiadają o historii Białorusi.

W początkowym okresie istnienia władze uniemożliwiały zespołowi dawanie koncertów na Białorusi, w związku z czym występowali oni m.in. w Polsce, Niemczech czy Czechach. W 2014 r. niezależny białoruski portal muzyczny tuzin.fm przyznał zespołowi tytuł Bohaterów Roku, a w 2015 r. odbył się duży koncert solowy Dzieciuków w Mińsku.

Dowódca powstania i uczestnik wojny o niepodległość USA

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w wiosce Mereczowszczyzna w obwodzie brzeskim Białorusi. W 1793 r., po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski, zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależni działacze wnioskują o dwa pomniki Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: obchody 270 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. ”Jednoczy narody wokół wspólnej historii”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 01:00
Uroczystości odbyły się w czwartek 4 lutego w miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki, na Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim Białorusi, z udziałem m.in. przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
rozwiń zwiń