Odkłamywanie autobiografii Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 14:00
- Gdyby on siebie nie opisał w kategoriach męczeńsko-bohaterskich, to dziś by nie było problemu - mówił o wspomnieniach Andrzeja Panufnika prof. Michał Głowiński.
Audio
  • Dr Danuta Gwizdalanka oraz prof. Michał Głowiński o autobiografii Andrzeja Panufnika. Rozmawiali Agata Kwiecińska i Michał Nowak (Stulecie Panufnika/Dwójka)
Fragment okładki autobiografii Andrzej Panufnika
Fragment okładki autobiografii Andrzej PanufnikaFoto: materiały promocyjne

Autobiografia Andrzeja Panufnika została niedawno wznowiona w związku z obchodami stulecia urodzin tego kompozytora. Książka, wydana najpierw w Londynie w 1987 roku, do dziś wzbudza spore kontrowersje w polskim środowisku muzycznym. - On ją napisał w tonie, który zupełnie nie odpowiada rzeczywistości - zauważał prof. Michał Głowiński. - On ujął w niej siebie w schemacie cierpienia wybitnego artysty w reżimie totalitarnym, tymczasem Panufnik przyjął najłatwiejszy sposób współżycia z socrealizmem, wszedł do komunistycznej elity.

Panufnik opresyjnością systemu PRL tłumaczył swoją ucieczkę do Anglii w roku 1954. Zdaniem Michała Głowińskiego sytuację tę najlepiej skomentował Stanisław Kisielewski, który napisał, że Panufnik wyjechał z Polski, żeby nie zostać zagłaskany. - Myślę, że on nie czuł się tu dobrze, dlatego wyjechał. Tylko niepotrzebnie we wspomnieniach kreował się na bohatera i ofiarę systemu...

***
Audycja powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music

***

Tytuł audycji: Stulecie Panufnika
Prowadzenie:
Agata Kwiecińska i Michał Nowak
Goście:
muzykolog dr Danuta Gwizdalanka oraz językoznawca prof. Michał Głowiński
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Wojciech Michniewski: Panufnik wstrząsnął mną jak Górecki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 15:00
- Jego muzyka miała w sobie podobny ładunek ekspresji co utwory Góreckiego i Kilara. Ale też ta emocja była mniej ostentacyjna, bardziej ukryta, a przez to "głębiej drążąca" - wspominał w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika znakomity dyrygent i interpretator jego dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bogurodzica" i walka o wolność. Panufnik w balecie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 16:00
O twórczości Andrzeja Panufnika, z innej niż ta powszechnie znana strony, mówił w Dwójce m.in. Gray Veredon – autor baletu opartego na "Sinfonii Sacra".
rozwiń zwiń