X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odkłamywanie autobiografii Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 14:00
- Gdyby on siebie nie opisał w kategoriach męczeńsko-bohaterskich, to dziś by nie było problemu - mówił o wspomnieniach Andrzeja Panufnika prof. Michał Głowiński.
Audio
  • Dr Danuta Gwizdalanka oraz prof. Michał Głowiński o autobiografii Andrzeja Panufnika. Rozmawiali Agata Kwiecińska i Michał Nowak (Stulecie Panufnika/Dwójka)
Fragment okładki autobiografii Andrzej Panufnika
Fragment okładki autobiografii Andrzej PanufnikaFoto: materiały promocyjne

Autobiografia Andrzeja Panufnika została niedawno wznowiona w związku z obchodami stulecia urodzin tego kompozytora. Książka, wydana najpierw w Londynie w 1987 roku, do dziś wzbudza spore kontrowersje w polskim środowisku muzycznym. - On ją napisał w tonie, który zupełnie nie odpowiada rzeczywistości - zauważał prof. Michał Głowiński. - On ujął w niej siebie w schemacie cierpienia wybitnego artysty w reżimie totalitarnym, tymczasem Panufnik przyjął najłatwiejszy sposób współżycia z socrealizmem, wszedł do komunistycznej elity.

Panufnik opresyjnością systemu PRL tłumaczył swoją ucieczkę do Anglii w roku 1954. Zdaniem Michała Głowińskiego sytuację tę najlepiej skomentował Stanisław Kisielewski, który napisał, że Panufnik wyjechał z Polski, żeby nie zostać zagłaskany. - Myślę, że on nie czuł się tu dobrze, dlatego wyjechał. Tylko niepotrzebnie we wspomnieniach kreował się na bohatera i ofiarę systemu...

***
Audycja powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music

***

Tytuł audycji: Stulecie Panufnika
Prowadzenie:
Agata Kwiecińska i Michał Nowak
Goście:
muzykolog dr Danuta Gwizdalanka oraz językoznawca prof. Michał Głowiński
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Michniewski: Panufnik wstrząsnął mną jak Górecki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 15:00
- Jego muzyka miała w sobie podobny ładunek ekspresji co utwory Góreckiego i Kilara. Ale też ta emocja była mniej ostentacyjna, bardziej ukryta, a przez to "głębiej drążąca" - wspominał w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika znakomity dyrygent i interpretator jego dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bogurodzica" i walka o wolność. Panufnik w balecie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 16:00
O twórczości Andrzeja Panufnika, z innej niż ta powszechnie znana strony, mówił w Dwójce m.in. Gray Veredon – autor baletu opartego na "Sinfonii Sacra".
rozwiń zwiń