"Bogurodzica" i walka o wolność. Panufnik w balecie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 16:00
O twórczości Andrzeja Panufnika, z innej niż ta powszechnie znana strony, mówił w Dwójce m.in. Gray Veredon – autor baletu opartego na "Sinfonii Sacra".
Audio
  • Z Robertem Thompsonem, Johnem Goldsmithem i Grayem Veredonem rozmawiają Agata Kwiecińska i Michał Nowak (Stulecie Panufnika/Dwójka)
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika został skomponowany z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Zawiera m.in. cytaty z Bogurodzicy. Na zdjęciu Andrzej Panufnik w 1946 r.
"Sinfonia Sacra" Andrzeja Panufnika został skomponowany z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Zawiera m.in. cytaty z "Bogurodzicy". Na zdjęciu Andrzej Panufnik w 1946 r.Foto: PAP/CAF/Jerzy Baranowski

Dobiega końca Dwójkowa podróż śladami Andrzeja Panufnika. Co o twórczości i osobie polskiego kompozytora mogą powiedzieć ci, którzy go znali i z nim współpracowali? O to zapytaliśmy m.in. brytyjskiego choreografa Graya Veredona, który na deski baletowe przeniósł (co istotne: w 1. poł. lat 80. XX w.) najpopularniejszą kompozycję Panufnika.
– Miałem świadomość, że "Sinfonia Sacra" nawiązuje do polskiej tradycji, że kryją się w nim ważne dla Polaków idee. Mój balet "Bogurodzica", oparty na "Sinfonii", opowiada o ówczesnych problemach politycznych, ukazuje ludzi walczących o zmianę swojego położenia – podkreślał Veredon.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu "Polska Music".
***

Tytuł audycji: Stulecie Panufnika

Prowadzili: Agata Kwiecińska i Michał Nowak

Goście: Robert Thompson (fagocista, dla którego powstała jedna z późniejszych kompozycji Andrzeja Panufnika: "Koncert fagotowy"), John Goldsmith (szef nieistniejącej już wytwórni Unicorn), Gray Veredon (choreograf) 

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 12.00

jp, pg

Czytaj także

Nie znał Beatlesów, uwielbiał Gershwina i Davisa. Andrzej Panufnik w oczach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
On w młodości przesiadywał w klubach nocnych; ona woli wódkę od zupy szczawiowej mamy. On został cenionym DJ-em i grafikiem, ona - kompozytorką. Jaki wpływ wywarł Andrzej Panufnik na Jeremiego i Roxannę? Z dziećmi wybitnego twórcy rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Stulecie Panufnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Andrzej Panufnik wprowadził dawną muzykę angielską do Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 10:00
- Już w pierwszym sezonie z naszą orkiestrą wprowadził do repertuaru utwory Purcella, Avisona czy Boyce'a. Przed epoką wykonawstwa historycznego to było prawdziwie rewolucyjne podejście, które zaskoczyło lokalną publiczność - opowiadał Richard Bratby, archiwista City of Birmingham Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń