Pożegnanie Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 02:00
W piątek, 2 czerwca po długiej chorobie zmarła jedna z najważniejszych kompozytorek naszych czasów - Kaija Saariaho. Miała 70 lat. W tym wydaniu audycji z cyklu "Nowa strefa" słuchaliśmy jej utworów.
Kaija Saariaho
Kaija SaariahoFoto: materiały pras.

Kaija Saariaho urodziła się w 1952 roku w Helsinkach. Najważniejszym momentem jej kariery były studia nad muzyką komputerową i elektronicznym przekształcaniem dźwięków za pomocą elektroniki, jakie na początku lat 80. odbyła w paryskim IRCAM-ie. Wcześniej zetknęła się z konceptem speketralizmu, było to na kursach nowej muzyki w Darmstadcie w 1980 roku. Stworzyła unikatowy muzyczny styl polegający na łączeniu spektralizmu i symbolizmu.

W audycji przypomnieliśmy między innymi utwór, w którym kompozytorka nawiązała do symboliki sztuki średniowiecza - tak jest między innymi w jej dziełach operowych z "L'Amour de loin" na czele - opatrzony starofrancuskim tytułem "D'om le vrai sens", który zabrzmiał w wykonaniu Kariego Krikku (klarnet) i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia pod dyrekcją Sakariego Oramo.

W programie ponadto między innymi Kwartet smyczkowy z elektroniką "Nymphea" w wykonaniu Cikada Quartet oraz cykl miniatur na osiem wiolonczel pt. "Neiges".


Posłuchaj
120:19 2023_06_11 00_01_12_PR2_Nowa_Strefa.mp3 Pożegnanie Kaiji Saariaho (Nowa strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 11.06.2023

Godzina emisji: 0.00

pg

Czytaj także

Roxanna Panufnik: desperacko próbuję nauczyć się polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 18:32
- Podejmuję tę próbę od 30 lat, tym bardziej że mam teraz podwójne obywatelstwo. Wciąż jednak przegrywam. Mam nadzieję, że już niedługo ktoś wymyśli jakieś oprogramowanie, które za pomocą wkładanego do ucha USB pozwoli zainstalować w mózgu podstawy nowego języka - mówiła w Dwójce Roxanna Panufnik, polsko-brytyjska kompozytorka, której utwór zabrzmiał podczas niedawnej koronacji Karola III.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jose Maria Florencio: Henryk Czyż rozumiał fenomen muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 17:00
- Henryk Czyż inspirował do pełnego oddania muzyce, jej opanowania i wykonania. Potrafił zwrócić uwagę na piękną rolę, jaką ma do odegrania artysta w kształtowaniu tożsamości ludzi i narodów. Według niego dobro muzyki było najważniejsze - mówił w Dwójce Jose Maria Florencio, polski dyrygent brazylijskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń