"Canto ostinato" Simeona ten Holta - minimalizm i forma otwarta

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 02:00
Ubiegły rok - setnej rocznicy urodzin ten Holta - obfitował w nagrania i wykonania jego kultowego dzieła. W "Nowej strefie" wysłuchaliśmy nagrania "Canto ostinato" przygotowanego specjalnie dla tej audycji. Jego współtwórcą jest perkusista Miłosz Pękala.
Miłosz Pękala
Miłosz PękalaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Klasyk europejskiego minimalizmu

Canto ostinato Simeona ten Holta to kultowy utwór europejskiego minimalizmu, który od ponad czterdziestu lat żyje własnym życiem. Holenderski kompozytor zapisał go w formie otwartej w 1976 roku przeznaczając do wykonania na dowolnych instrumentach ze szczególnym uwzględnieniem fortepianów.

Ubiegły rok - setnej rocznicy urodzin ten Holta - obfitował szczególnie w nagrania i wykonania tego magnetycznego dzieła. Nagranie przygotowane specjalnie dla tej audycji w Programie 2 Polskiego Radia przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Dolnośląskie Laboratorium Kultury, organizatora koncertu, który odbył się w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Bolkowie.

Duchowski, Walentynowicz, Bauer, Kordylasińska i Pękala

To będzie wizja stworzona kolektywnie. Cezary Duchnowski opracował misterną warstwę elektroniczną uruchamianą zarówno z komputera, jak i z klawiatury midi obsługiwanej przez pianistkę - Małgorzatę Walentynowicz. Wiolonczelista Andrzej Bauer oraz perkusiści: Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala grają na instrumentach preparowanych, posługując się także looperami. Cezary Duchnowski  tworzył do tego wykonania specjalny program sterujący przebiegiem formy, a całość mieni się tysiącem kolorów włącznie z mikrotonalnymi odchyleniami.

Canto ostinato w wizji wymienionych artystów było pozycją centralną audycji. Nie zabrakło też nowości: w drugą rocznicę śmierci amerykańskiego mistyka i kolorysty George'a Crumba zabrzmiały jego Cztery nokturny (Muzyka nocy II) w nowym nagrania skrzypaczki Małgorzaty Wasiucionek i pianisty Andrzeja Karałowa, a IV Kwartet smyczkowy Pawła Mykietyna w również nowym nagraniu Royal String Quartet.


Posłuchaj
119:48 2024_02_10 23_59_14_PR2_Nowa_Strefa.mp3 "Canto ostinato" Simeona ten Holta - minimalizm i forma otwarta (Nowa strefa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 11.02.2024

Godz. emisji: 0.00

pg/kk

Czytaj także

"Frozen Time". Dominik Susteck i ulotne ucieleśnienie mrozu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 12:00
Zima mignęła na chwilę, posypała śniegiem i rozpłynęła się – dlatego w "Nowej strefie" zaproponowaliśmy tym razem ulotne ucieleśnienie mrozu w muzyce Dominika Sustecka, który na płycie zatytułowanej "Frozen Time" nagrał cykl zatytułowany "Carillons" – trzy improwizacje na organy, dzwonki, metalofony i karilon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miki Wielecki i brazylijska samba w "Nowej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 02:00
W nocy z soboty na niedzielę 28 stycznia w "Nowej strefie" królowała brazylijska samba. Moim gościem był perkusista, iberysta i znawca perkusyjnej muzyki iberoamerykańskiej Miki Wielecki. Założyciel szkoły perkusyjnej samby Ritmo Bloco opowiedział o różnicach między kubańską rumbą a brazylijską sambą, a także o specyfice tamtejszego instrumentarium oraz tamtejszego muzykowania.
rozwiń zwiń