Polskie Radio
Section05
Andrzej Bauer

Andrzej Bauer: prof. Kazimierz Michalik był odpowiedzialny za całą wiolonczelistykę polską

- Miał ogromne doświadczenie muzyczne, które postanowił przekazywać jako pedagog. Pedagogice poświęcił całe swoje życie - tak o zmarłym profesorze Kazimierzu Michaliku mówił w "Poranku Dwójki" jego uczeń, wiolonczelista Andrzej Bauer.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Andrzej Bauer Kazimierz Michalik wiolonczela instrumentaliści pedagog Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Andrzej Bauer przed Festiwalem "Łańcuch XXI": Witold Lutosławski pracował z niezwykłą kulturą

- Mistrz był niezwykle wymagający, ale pracował zawsze z niezwykłą kulturą i z niezwykłą delikatnością - tak o Witoldzie Lutosławskim mówił prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. 20 stycznia w Warszawie rozpocznie się Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Jakub Kukla Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego dyrygent muzyka klasyczna Andrzej Bauer

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

XX Festiwal "Łańcuch". Andrzej Bauer: twórczość Lutosławskiego obliguje

- Festiwal prezentuje muzykę patrona w kontekście. Szukamy utworów, które byłyby napisane w podobnym czasie, w jakiś sposób inspirowane twórczością Lutosławskiego, albo takich utworów, które sądzimy, że mogły wpłynąć, inspirować Witolda Lutosławskiego - mówił o XX odsłonie Festiwalu "Łańcuch" Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Inauguracja wydarzenia w najbliższą sobotę (28.01). Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Andrzej Bauer Dwójka muzyka klasyczna MUZYKA

Łańcuch XIX. "Muzyka Lutosławskiego wybitnie nadaje się do reinterpretacji"

- Struktury jego utworów są niezwykle starannie dopracowane do mikroelementu muzycznego. Stanowią dzięki temu bardzo silną podstawę do jakichkolwiek innych działań muzycznych - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, które wspólnie z PR2 jest organizatorem Festiwalu Muzyki W. Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Inauguracja wydarzenia już w najbliższą sobotę (22.01).
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Andrzej Bauer Jakub Kukla NOSPR Dwójka

Festiwal "Łańcuch XVIII". Muzyka Lutosławskiego w różnych kontekstach

- Koncert, który odbędzie się 31 maja, poświęcimy pamięci pani Elżbiety Markowskiej, która całe swoje życie zajmowała się twórczością Witolda Lutosławskiego - mówił w Dwójce prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer o Festiwalu "Łańcuch XVIII".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Paweł Siwek Andrzej Bauer Dwójka KULTURA Elżbieta Markowska

Andrzej Bauer o Krzysztofie Pendereckim: Był niezwykle wolnym twórcą

- Szedł za swoją ideą muzyczną często pod prąd. Był skrajnym awangardzistą w latach 60., bo robił rzeczy, których nikt nie robił wówczas na świecie. Spotykał się często z oporem zespołów wykonawczych, które mówiły, że to jest niemożliwe, za trudne, że to zaszkodzi instrumentom, że to są tylko efekty. Czas pokazał inaczej - wspominał zmarłego kompozytora Andrzej Bauer, wiolonczelista, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki muzyka współczesna Poranek Dwójki Paweł Siwek Dwójka Andrzej Bauer Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Andrzej Bauer: w tej chwili mamy w muzyce wieżę Babel

- Cechą muzyki nowej jest to, że współistnieją zupełnie różne języki i style muzyczne. Część kompozytorów pisze muzykę spoglądającą w przeszłość, nawiązującą do dawnych epok, spokojną, kontemplacyjną. Inni piszą zupełnie nową, sonorystyczną, oderwaną od czegokolwiek, co było w tradycji muzycznej przed wiekiem XX. Jakby z innej planety. I to wszystko współistnieje - mówił gość Programu 2 Polskiego radia, wiolonczelista, dyrygent i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Andrzej Bauer KULTURA Andrzej Sułek Dwójka

Festiwal Łańcuch XVI. Lutosławski dla radia i teatru

- Nie prezentujemy tylko twórczości Lutosławskiego. Zawsze jest ona pewną osią, która jest obudowana różnymi dziełami, różnymi kontekstami. Niemniej jednak w tym roku będziemy starali się pokazać rzeczy mniej znane, które częściowo prezentowałem już w Nowym Teatrze podczas koncertów kameralnych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Bauer.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski MUZYKA studio Lutosławskiego Paweł Siwek studio im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer