Delfin z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 16:00
Kunstkamera Dwójki wzbogaci się w tym tygodniu o piękną rzeźbę. Jej historia zaczyna się w pierwszej połowie XVII wieku i duża jej część łączy się z wodami Wisły.
Delfin - rzeźba odnaleziona w Wiśle wraz z innymi fragmentami warszawskiej Villi Regia
Delfin - rzeźba odnaleziona w Wiśle wraz z innymi fragmentami warszawskiej Villi RegiaFoto: kolekcje.muzeumwarszawy.pl

Delfin, którego można oglądać w Muzeum Warszawy pochodzi z podmiejskiej willi Wazów, obecnego pałacu Kazimierzowskiego. Na Wiślanej skarpie przebywał bardzo krótko – w czasie potopu szwedzkiego stał się łupem wojennym i miał wraz z dużą częścią marmurowych detali odpłynąć za morze. W audycji opowiemy historię, która wciąż czeka na swoje domknięcie.


Posłuchaj
14:58 Dwojka_Kunstkamera_2024_04_14-14-45-03.mp3 Delfin – fragment fontanny ogrodowej z Villi Regii (Kunstkamera/Dwójka)

 

***

O audycji:

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce.

Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie. W naszej "Kunstkamerze" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 14.04.2024

Godzina emisji: 14.45

mgc/pg

Czytaj także

Stołeczny konserwator poszukuje kolorowych zdjęć jednej z kamienic na warszawskiej Starówce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 16:44
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki apeluje do warszawiaków o pomoc. Pilnie poszukuje kolorowych zdjęć kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 4. Są potrzebne do rekonstrukcji dekoracji malarskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski park Dolina Szwajcarska wpisany do rejestru zabytków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:30
Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował 9 lutego 2024 roku o umieszczeniu historycznego parku Dolina Szwajcarka w Warszawie w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Postępowanie w tej sprawie wszczęto z urzędu.
rozwiń zwiń