Drugie życie skarbów Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 12:00
Prawdopodobnie każdy z nas - przynajmniej z widzenia - zna te niewielkie drewniane kościółki i cerkwie: kryte gontem, ze spadzistymi dachami i niewielkimi okienkami, z których roztacza się widok na falujący podkarpacki krajobraz.
Audio
  • O zabytkach sakralnych z terenów Podkarpacia z gośćmi rozmawiała Justyna Piernik.
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu.   Autor
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu. Autor Foto: Tomasz Bienias/Wikipedia, lic. GNU

W większości z nich wciąż odprawiane są nabożeństwa, można usłyszeć śpiew wiernych i poczuć zapach kadzidła. Ukryte w półmroku wnętrza przez lata dawały schronienie tym, którzy potrzebowali chwili wytchnienia od codziennych problemów i chcieli znaleźć się bliżej Boga.


– Jak dobrze wiemy, historia ubiegłego wieku radykalnie zmieniła krajobraz tych terenów. Wojna, przesiedlenia, komunizm; to wszystko nie pozostało bez wpływu na delikatną materię drewnianych obiektów zabytkowych. Na jej niekorzyść działa też czas. Na szczęście ostatnie lata przynoszą nam coraz więcej bardzo ciekawych inicjatyw, często samych społeczności lokalnych, które przywracają te obiekty życiu – mówiła podczas audycji w Dwójce Justyna Piernik.


W sobotniej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" rozmawiano na temat nowego życia zabytków sakralnych na Podkarpaciu. Gośćmi Justyny Piernik byli: dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu; Krzysztof Zieliński, regionalista, członek Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa, redaktor "Leksykonu drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu"; Jacek Grzegorzak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, oraz Jarosław Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: pierniki podkarpackie Rzeszów
Czytaj także

Neogotyk bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 16:33
To zaskakujące odkrycie polskiego historyka sztuki. Kościoły budowane w XIX wieku miały bardzo skomplikowaną symbolikę. Były miejsca poświęcone wyobrażeniom nieba, były też takie poświęcone demonom.
rozwiń zwiń