Jawne i ukryte życie subkultur w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 18:00
W kolejnej audycji z cyklu "Za kurtyną PRL-u" porozmawiamy o formalnych – jak Związek Młodzieży Polskiej – i nieformalnych grupach młodzieżowych.
Jarocin 08.1982. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji.
Jarocin 08.1982. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Foto: PAP/Wojciech Kryński

Polska Ludowa miała ambiwalentny stosunek do młodzieży. Z jednej strony wierzono, że to właśnie młodzi ludzie – pozbawieni przywar wyniesionych ze starego, przedwojennego świata – będą w stanie zbudować socjalistyczne państwo. Z drugiej młodzieńczy entuzjazm i spontaniczność stanowiły zagrożenie dla uporządkowanego, zinstytucjonalizowanego i zbiurokratyzowanego PRL-owskiego świata.
Za szczególnie niebezpieczne uznawano wszelkie subkultury, które spotykały się z potępieniem władz i prasy. W oficjalnym obiegu były one nieodłącznie kojarzone z łamaniem prawa i narkomanią. Czy słusznie? W jakim stopniu działalność subkultur była wywrotowa? Czy ZMP nie stanowiło szczególnego przypadku subkultury?
Gośćmi audycji będą: prof. Marek Wierzbicki – historyk, autor szeregu artykułów i książek poświęconych PRL-owskiej młodzieży; dr Mirosław Pęczak – kulturoznawca, publicysta, badający PRL-owskie subkultury; dr  Joanna Wawrzyniak – historyk, socjolog, współautorka książki "Buntownicy. Polskie lata 70. i 80.”, poświęconej nonkonformistycznej młodzieży w PRL.
Zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.
20 kwietnia (sobota), godz. 12.00.

Zobacz więcej na temat: młodzież PRL

Czytaj także

Motoryzacyjne absurdy czasów PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 18:01
- Syrena miała zamek wyłącznie w drzwiach pasażera. Kierowca, żeby wsiąść, musiał otworzyć drzwi z tamtej strony, ewentualnie przeczołgać się przez siedzenie za kierownicę - opowiadał Karol Jerzy Mórawski, autor książki "Syrena. Samochód PRL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szejnert w najpiękniejszym sklepie PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 17:30
Znakomita dziennikarka opowiadała w Dwójce o swoich nowo wydanych reportażach z lat 70. XX wieku, "My, właściciele Teksasu", przejmujących historiach o codzienności "zwyczajnych niezwyczajnych" bohaterów PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek komunistyczny zapanuje nad oddechem!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 18:00
- Studentów historii wysyłano na praktyki do fabryk przemysłu spożywczego. Jedyny skutek, jaki osiągano, to, że oni już nigdy potem nie wzięli marmolady ani ogórków konserwowych do ust - mówił w Dwójce historyk Marcin Kula.
rozwiń zwiń