Małgorzata Szejnert w najpiękniejszym sklepie PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 17:30
Znakomita dziennikarka opowiadała w Dwójce o swoich nowo wydanych reportażach z lat 70. XX wieku, "My, właściciele Teksasu", przejmujących historiach o codzienności "zwyczajnych niezwyczajnych" bohaterów PRL-u.
Audio
  • "Przestrzenie kultury. Literatura non-fiction": Małgorzata Szejnert o książce "My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u"
Warszawa 1969. Wnętrze sklepu Supersam
Warszawa 1969. Wnętrze sklepu "Supersam" Foto: TVP/PAP- Mirosław Stankiewicz

– Jak przeczytałam tę książkę na nowo, zdumiałam się, że ten język jest tam taki żywy – mówiła Małgorzata Szejnert o swoim powrocie do tekstów napisanych przed kilkudziesięciu laty. Według znakomitej reporterki ta ówczesna wielość języków (język ludzi ze wsi, odmiany języka kresowego, język śląski) szła w parze z jakimś trudno mierzalnym autentyzmem. – Ludzie mówili wtedy prawdziwym językiem, mniej atakowały nas cudze słowa, gotowce – podkreślała.
Małgorzata Szejnert opowiadała w rozmowie z Katarzyną Nowak przede wszystkim o pracy nad tekstami przypomnianymi w tomie "My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u": o wyborze tematów, kontaktach z bohaterami, ingerencjach cenzury. Przywoływała również wybrane reporterskie historie, jak choćby tę o słynnym niegdyś warszawskim sklepie Supersamie: – Jak się okazało, szefem tego nowoczesnego jak na ówczesne standardy sklepu jest człowiek, który ma za sobą praktykę w sklepie kolonialnym niczym ten Wokulskiego, zna na pamięć "Pana Tadeusza", a mówiąc o sprzedawanej kawie, cytuje fragment z Mickiewicza o kawiarce.

Małgorzata
Małgorzata Szejnert w studiu Dwójki

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji z cyklu "Przestrzenie kultury. Literatura non-fiction", w której między innymi o niezwykłej historii związanej z bohaterką jednego z reportaży z tomu "My, właściciele Teksasu", o planach zawodowych Małgorzaty Szejnert, o jej zainteresowaniu pograniczem i słabości do wysp... (Ze względu na prawa autorskie nie publikujemy zawartych w audycji fragmentów literackich).

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Szejnert

Czytaj także

Rzucili cytrusy, idą Święta

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 18:19
Szał zakupów w PRL-u? Raczej: mobilizacja władz, by pomarańcze, karpie i czekolady trafiły do tych, którzy choć raz w roku chcą przeżyć czas mniej szaro. W Dwójce rozmawialiśmy o przygotowaniach do Bożego Narodzenia za Polski Ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mięso w PRL-u? Był pomysł, żeby zastąpić je kiełbasą sojową

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:20
- Mięso było nie tyko środkiem do zaspokojenia głodu, ale również towarem, którego niedobór stanowił ważny element napięć między społeczeństwem a władzą - przypominał w Dwójce Dariusz Jarosz, współautor książki "Afera mięsna. Fakty i konteksty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzy mi się historia Polski spisana przez Japończyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 17:30
- Pisać o własnej historii to zadanie bardzo trudne - mówił w Dwójce Timothy Snyder, autor znakomitej książki poświęconej XX-wiecznym losom Europy Środkowo-Wschodniej. W Dwójce dyskutowaliśmy, jak o naszych dziejach opowiadają zagraniczni historycy.
rozwiń zwiń