REKLAMA

Drugie życie cmentarzy. Opowieść o grupie "Tak trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
- Działamy tam, gdzie jest problem. Ktoś do nas pisze, że jest cmentarz do uporządkowania, a my, o ile to jest logistycznie do zrealizowania, bierzemy się do roboty - zapraszamy do wysłuchania reportażu o niezwykłej grupie "Tak trzeba".
Audio
  • Reportaż o grupie "Tak trzeba", która przywraca zapomniane cmentarze do życia (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Drugie życie cmentarzy. Opowieść o grupie Tak trzeba
Foto: sxc.hu

Na co dzień uczą się, studiują, pracują, a w wolnych chwilach porządkują cmentarze, o których wszyscy zapomnieli. Wyznanie pochowanych na nich osób nie ma dla nich znaczenia. Robią to, bo "tak trzeba”.

Kierująca nieformalną grupą wolontariuszy Anna Zglińska opowiada, że wszystko zaczęło się od przejażdżki rowerowej.

- Źle skręciłam i tym sposobem trafiłam na cmentarz w Makowiskach w gminie Czernikowo, o którym byłam przekonana, że jest od dawna uporządkowany - wspominała. - Tuż obok cmentarza jest kościół i szkoła, więc wydawało mi się, że będzie w przyzwoitym stanie. Tymczasem mało tam sobie nóg nie połamałam. Zatrzęsła mną wściekłość. Zaczęłam szukać ludzi...

W reportażu Justyna Piernik wraz Anną Zglińską, Karoliną Faleńczyk, Michałem Wiśniewskim i Tymoteuszem Słowikowskim odwiedza opuszczone ewangelickie groby dawnych mieszkańców regionu.

Zapraszamy na dźwiękową wycieczkę na uporządkowany już cmentarz w Słońsku Górnym, w traktcie której usłyszycie o dramatycznych losach tych, którzy na nim spoczywają.

Zajrzymy także do dawnej szkoły protestanckiej w Otłoczynie, gdzie również dziś dzieci i młodzież mogą poznawać historię oraz rozwijać swoje pasje.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

Zobacz więcej na temat: Kujawy pogrzeby religia
Czytaj także

"Psalmy Naszych Korzeni" - refleksje po festiwalu Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:37
- Psalmy, jako pewien tekst kultury, to wielki ocean. Myśmy w nim dopiero zanurzyli stopy do kostek - mówił w Dwójce Maciej Kaziński, dyrektor festiwalu muzyki dawnej w Jarosławiu, który wziął udział w dyskusji o tegorocznej edycji imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski patriota: w poniedziałek romantyk, we wtorek pozytywista

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 18:00
- Gdyby Polska miała innych sąsiadów, wtedy można by być tylko patriotą pozytywistą, ale w naszych warunkach tak się nie dało - mówił Szymon Niedziela, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o modelach polskiego patriotyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Claudio Magris: tożsamość jest ciągłym ruchem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:00
- Pisarz Roberto Toscano powtarzał, że tożsamości nie powinno się fotografować, lecz należy ją sfilmować - mówił w Dwójce włoski pisarz Claudio Magris, jeden z gości krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń