Postaci z obrazów Malczewskiego nie bały się śmierci

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 19:00
- Malczewski, ze względu na swoje wychowanie chrześcijańskie, uważał śmierć za przejście do lepszego bytu. Dlatego bohaterowie jego obrazów dotykających tego tematu są wyciszeni, spokojni, pogodzeni z tym, co ich czeka - mówiła w Dwójce historyk sztuki Elżbieta Charazińska.
Audio
  • Motyw śmierci w malarstwie Malczewskiego (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Fragment obrazu Jacka Malczewskiego Śmierć Elenai
Fragment obrazu Jacka Malczewskiego "Śmierć Elenai"Foto: Wikipedia/domena publiczna

"(...) nazywanie go »symbolistą« nie wyjaśnia wszystkiego, albowiem w jego sztuce uderza przede wszystkim to, że mitologia, nadnaturalność i fantasmagorie wplatają się w codzienną banalną rzeczywistość w sposób doskonale naturalny, jak gdyby nigdy nic" – pisał Henri Loyrette, komisarz wystawy dzieł Jacka Malczewskiego w Musee d'Orsay w Paryżu w 2000 roku.

Wcześniej w Europie Zachodniej nie zawsze rozumiano jego prace. Ze względu na narracyjny charakter obrazów Malczewskiego, klęskę poniosła jego pierwsza londyńska wystawa, podczas gdy w Niemczech to właśnie ten aspekt zadecydował o wielkim sukcesie artysty.

W "Ćwiczeniach z myślenia" Elżbieta Charazińska, wieloletnia kurator zbiorów sztuki polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, podkreślała klasyczne inspiracje Malczewskiego. - Interesował się religią i mitologią. Centralnym punktem odniesienia dla jego sztuki był człowiek widziany przez pryzmat spraw ostatecznych – podkreśliła.

Więcej na temat malarstwa Jacka Malczewskiego - w nagraniu audycji przygotowanej przez Hannę Marię Gizę.

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Chełmoński nigdy nie zdejmował łowickiej kamizelki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 19:00
– Niezwykle ważne dla całej twórczości malarza było to, że urodził się pod Łowiczem. Kolory ludowe towarzyszyły mu potem nie tylko w twórczości, lecz także w codziennym życiu – mówiła w Dwójce historyk sztuki Renata Higersberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieło Scipione Pulzone w ramach przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
Choć Scipione Pulzone nie jest malarzem bardzo znanym, to na jego dziełach wzorowały się rzesze artystów. Z tym samym zaangażowaniem malował biblijne sceny i portrety możnych, a sława jego obrazów dotarła do obu Ameryk i Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica "Dziewczynki z chryzantemami". Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:00
– Oldze Boznańskiej udało się sprawić, że ciemne, prawie czarne oczy dziewczynki świecą. Ten obraz niepokoi i prowokuje nas do pytań – mówił Dominik Kuryłek, kurator z krakowskiej placówki, którą zwiedzaliśmy w audycji z cyklu "Sezamy".
rozwiń zwiń