Stanisław Tym i STS. To była szkoła życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 07:40
- Jak pytają mnie o wyższe wykształcenie, to mówię, że mam ukończone dwie wyższe uczelnie, których nikt na świecie nie ukończył: STS i Jerzy Dobrowolski - mówił Stanisław Tym w Dwójce.
Audio
  • Dyskusja o STS-ie. Ludzie, którzy go tworzyli, są ze sobą bardzo związani
Ryszard Pracz, Edward Pałłasz, Stanisław Tym, Kazimiera Utrata, Henryk Malecha w Dwójce
Ryszard Pracz, Edward Pałłasz, Stanisław Tym, Kazimiera Utrata, Henryk Malecha w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Wspomniałem kiedyś na jakimś spotkaniu ciebie Heniu Malecho, jako ojca założyciela STS-u i powiedziałem, że w rok po śmierci Stalina wymyślono, że młoda inteligencja zabiera głos i to oficjalnie! - mówił Tym - To był na tyle ważny głos obywatelski, że natychmiast podchwyciły go inne środowiska studenckie i z miejsca powstawały kabarety.
Studencki Teatr Satyryków (STS) to jedna z najbardziej niezwykłych inicjatyw kulturalnych. A czym on był? Zapamiętaliśmy go jako teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975, był jedną z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.

fot.Grzegorz
fot.Grzegorz Śledź/PR2

- STS miał dziwną umiejętność, siłę przepowiadania przyszłości - mówił Tym - Przecież nieprawdopodobny tekst Agnieszki Osieckiej "Miasteczko Bełz 20 Lat Później" wyprzedzał wydarzenia marcowe!
- Stasiu to nie jest takie dziwne, my po prostu myśleliśmy trochę więcej, niż przeciętnie - odpowiadał mu w "Ćwiczeniach z myślenia" jeden z założycieli grupy, Henryk Malecha.
Gośćmi programu była grupa twórców i wykonawców z STS-u: Kazimiera Utrata, Henryk Malecha, Edward Pałłasz, Ryszard Pracz i Stanisław Tym.
- Znaleźć się wśród was to było takie szczęście. Każdemu życzę takiego czegoś w życiorysie. Możemy sobie pogratulować - mówił Tym.
Do czołówki twórców, autorów tekstów i kompozytorów w STS należeli także: Jarosław Abramow – Newerly, Agnieszka Osiecka, Andrzej Jarecki, Ziemowit Fedecki, Andrzej Drawicz, Jan Stanisławski, Marek Lusztig, Maciej Małecki a wśród reżyserów - Jerzy Markuszewski.

>>>Więcej o kabarecie w PRL-u w serwisie Radia Wolności >>>

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.

Henryk
Henryk Malecha i Stanisław Tym w Dwójce, fot.Grzegorz Śledź/PR2

                                        

Zobacz więcej na temat: kabaret PRL Stanisław Tym

Czytaj także

Zobacz trójkowy benefis Stanisława Tyma (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 15:00
Anegdoty opowiadali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Wojciech Mann, Kayah oraz Janusz Gajos. A Stanisław Tym płakał ze śmiechu i przygrywał im na harmonijce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:48
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy kabareciarz pisze thriller

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:05
Przemysława Borkowskiego wielu zna z Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale są też tacy, którzy znają go z książek, które pisze. Ostatnio ukazał się thriller "Hotel Zaświat" - to nie jest wesoła książka.
rozwiń zwiń