X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
Audio
  • Wojciech Krukowski - człowiek, który "wymyślił" warszawskie CSW (Notatnik Dwójki)
Wojciech Krukowski na wystawie Autoprezentacja : Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 17.02.2012)
Wojciech Krukowski na wystawie "Autoprezentacja : Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji" (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 17.02.2012)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wojciech Krukowski objął we władanie Zamek Ujazdowski na przełomie roku 1989/1990. Jego zadaniem było stworzenie miejsca tętniącego sztuką i skupiającego artystów. W tamtym czasie miał już za sobą aktywną działalność w roli animatora kultury, m.in. w teatrze alternatywnym Akademia Ruchu, który swoje akcje organizował w przestrzeni publicznej.

- On był bardzo twórczy w różnych dziedzinach, ale nie spełniał się jako twórca indywidualny - opowiadała krytyczka Anda Rottenberg. - Potrzebował, żeby ludzie dzielili z nim pewną wyobraźnię - wyjaśniała.

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Krukowskiemu udało się stworzyć instytucję nowoczesną i otwartą na młodą sztukę. Kuratorka Ewa Gorządek podkreśliła, iż trudność tego zadania polegała na ówczesnym braku podobnych placówek, z których można byłoby czerpać wzorce. - Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną i eksperymentalną. CSW przez wiele lat było modelem, który promieniował na innych

Wojciech Krukowski zmarł 18 stycznia 2014 roku po ciężkiej chorobie. Jego postać w "Notatniku Dwójki" wspominali: Anda Rottenberg, Ewa Gorządek, kurator CSW Zamek Ujazdowski, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Krzysztof Żwirblis z Akademii Ruchu, malarz Tomasz Ciecierski oraz  Wiesław Borowski, wieloletni kierownik Galerii Foksal.

Audycję przygotowały Aleksandra Łapkiewicz i Aldona Łaniewska-Wołłk.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Centrum Sztuki Współczesnej to Costa Concordia?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 13:30
- Mimo pewnych problemów finansowych nie mamy do czynienia z katastrofą - mówił w Dwójce dyrektor CSW Fabio Cavalucci. - Nie chodzi o pieniądze. Nie zgadzamy się na obecny styl zarządzania - odpowiadał Stach Szabłowski, jeden z kuratorów warszawskiej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Krukowski - był artystą i rozumiał artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 12:09
W "Poranku Dwójki" zmarłego w sobotę (18 stycznia) artystę, historyka sztuki i wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski" wspominali krytyk Waldemar Baraniewski oraz kurator CSW Janusz Marek.
rozwiń zwiń