Architekt warszawskiego metra o sztuce kształtowania podziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 13:00
Za projekt nowej siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie był nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe, architektonicznych Oscarów. W świecie pozaprofesjonalnym znany jako "budowniczy metra" - architekt Andrzej Chołdzyński był gościem Dwójki.
Audio
Stacja metra Plac Wilsona
Stacja metra Plac WilsonaFoto: Sandra Cohen-Rose and Colin Rose/Flickr/CC BY-SA 2.0

Chołdzyński jest autorem projektu odcinka centralnego II linii warszawskiego metra, a także projektu istniejących już stacji I linii, do których należą Plac Wilsona, Wawrzyszew i Młociny.

- Jeszcze jakiś czas temu architekci z mieszanymi uczuciami mówili o takich przedsięwzięciach i nie uznawali ich za architektoniczne - powiedział Andrzej Chołdzyński. - Metro ze swej natury jest pod ziemią, nie ma elewacji, nie ma dachu - tym nie można się pochwalić. Ale trzeba zauważyć, że metro ma ogromną widownię, liczba użytkowników tej architektury zawiera się w przedziale od 15 do 30 tysięcy osób dziennie. Metro to moim zdaniem bardzo dobre miejsce do tego, aby o architekturze i sztuce kształtowania przestrzeni mówić.

Stacja Plac Wilsona uznawana jest za jeden z najpiękniejszych na świecie przystanków kolei podziemnej, została wyróżniona w wielu konkursach, a w lutym bieżącego roku trafiła na przygotowaną przez amerykańską telewizję informacyjną CNN listę 12 najciekawszych stacji metra w Europie.

- Projekt związany jest z wieloma warstwami kulturowymi i historycznymi Żoliborza. Odnosi się i do modernistycznej przestrzeni dzielnicy, i do kościoła św. Stanisława Kostki, który jest tuż obok Placu Wilsona. Na samej stacji jest wiele wątków, które kojarzą się z pobliską Wisłą. Zresztą etymologia nazwy "Żoliborz" wiąże się z sąsiedztwem rzeki. Kiedyś piękna dama, stojąc nad brzegiem Wisły, powiedziała po francusku, bo wtedy się mówiło przeważnie po francusku w sferach, do których ta dama należała: "Quel joli bour!", co po francusku oznacza "Jaki piękny brzeg". Istnieje taka anegdota - wspomniał Chołdzyński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której nasz gość opowiadał o projektowaniu II linii metra, a także o intuicyjnym postrzeganiu architektury oraz inspiracji filozofią platońską.

"Notatnik Dwójki" prowadził Bartosz Panek.

ag/jp

Zobacz więcej na temat: architektura metro
Czytaj także

Polska światową stolicą murali?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 08:00
Miejscy artyści zamieniają nasze miasta w wielkie galerie sztuki. Modzie na wielkoformatowe malarstwo ulegają kolejne ośrodki. - W końcu lepiej mieć obraz niż pustą, odrapaną, ślepą ścianę, która szpeci otoczenie - przekonywał w Dwójce krytyk architektury Grzegorz Stiasny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość w czasach socrealizmu. 60 lat "Przygody na Mariensztacie"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 06:00
Opowieść o Mariensztacie: o jego historii najdawniejszej i tej pokazanej na ekranie, a także o wydarzeniu, jakim było wyprodukowanie pierwszego polskiego filmu w kolorze.
rozwiń zwiń