X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pazur starszej pani. Erna Rosenstein i jej twórczość

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 16:00
– To nie są miłe rysunki i wierszyki starszej pani. Jej dzieła zaskakują ostrą świadomością historyczną i wnikliwą analizą naszych czasów – mówiła w Dwójce Barbara Piwowarska, jedna z kuratorek wystawy prac Erny Rosenstein "Nakładanie" w galerii Królikarnia w Warszawie.
Audio
  • Dorota Jarecka i Barbara Piwowarska opowiadają o twórczości Erny Rosenstein (Notatnik Dwójki)
Erna Rosenstein
Erna RosensteinFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Erna Rosenstein była malarką, rysowniczką, poetką, urodzoną w 1913 we Lwowie. Zmarła w 2004 roku w Warszawie. Związana z gronem twórców krakowskich (Grupa Krakowska) i warszawskich; pokazywała swoje prace zarówno w Galerii Krzysztofory, jak w Galerii Krzywe Koło. Bardziej jednak identyfikowała swoje poszukiwania z kręgiem Tadeusza Kantora, zwłaszcza z intensywnie i różnorodnie przetrawianą w tym gronie tradycją surrealizmu. W galerii Królikarnia w Warszawie otwarto właśnie wystawę prac artystki "Nakładanie".

– Ernę Rosenstein poznałam, gdy była już starszą panią – opowiadała Dorota Jarecka, współkuratorka ekspozycji. – Podziwiałam jej twórczość, duże wrażenie zrobiła na mnie jej pracownia. Myślę, że właśnie z tamtego przeżycia wnętrza jej mieszkania wypłynęła po latach potrzeba zrobienia tej wystawy. Chodziło o to, by przypomnieć sztukę, która ma bardzo ważne funkcje w życiu samego artysty, nie jest robiona w celach wystawiania. Jej sens buduje się w domu, w intymnym, prywatnym otoczeniu – dodała.

Barbara Piwowarska powiedziała, że wystawa prac Erny Rosenstein ma na celu wydobycie artystki z zapomnienia, a przede wszystkim pokazać, dlaczego warto do niej powrócić. Ważne jest, by rzucić nowe światło na jej twórczość, pokazać pazur, który kryje się za jej dziełem. – To nie są miłe rysunki i wierszyki starszej pani. To bardzo dobre wiersze i świetna twórczość plastyczna, czasami zaskakująco ostra i pełna świadomości historycznej, z wnikliwą analizą i pointą naszych czasów – oceniła kuratorka.

Więcej o niezwykłej twórczości Erny Rosenstein – w nagraniu audycji "Notatnik Dwójki" przygotowanej przez Aldonę Łaniewską-Wołłk.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nie potrafią mówić "kocham". Wspomnienie o Leonie Schillerze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:30
– Według Leona Schillera polskie wyznanie miłosne jest tak straszne i ostateczne, że po nim można już tylko strzelić sobie w łeb – opowiadał w archiwalnym nagraniu Andrzej Łapicki. Wybitnego artystę wspominaliśmy w 60. rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspy pełne poezji. Schalansky i Dehnel opisują mapy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:40
- Wielu czytelników uzna, że ta książka napisana została specjalnie dla nich. Odpowiada bowiem na pytanie: co się dzieje w miejscach, które ledwo mieszczą się na mapach - o książce "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky mówiła w Dwójce Weronika Parfianowicz-Vertun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera tancerza trwa krótko. Co potem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:00
– Warsztaty "Kreacje" pozwalają tancerzowi sprawdzić się nie tylko w roli choreografa, lecz także menadżera projektu, marketingowca czy koordynatora technicznego. To jest totalna praca nad swoją przyszłością – mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed premierą spektaklu "Kreacje 6".
rozwiń zwiń