Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- Mimo burzliwych dziejów Dolnego Śląska w naszych zbiorach zachowała się olbrzymia liczba artefaktów z tych terenów. Tego jest dużo, można by pomyśleć, że żyjemy w krainie permanentnego pokoju - o eksponatach Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiadał jego dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski.
Audio
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka" (Sezamy pełne skarbów. Polskie Muzea Narodowe/Dwójka)
Fragment obrazu Aleksandra Gierymskiego Chłopiec niosący snop; dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Fragment obrazu Aleksandra Gierymskiego "Chłopiec niosący snop"; dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we WrocławiuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Flagowym dziełem placówki jest monumentalny panoramiczny obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka "Bitwa pod Racławicami". - W przeciągu 30 lat, odkąd jest w naszych zbiorach, salę, w której się znajduje, przekroczyło 8,5 miliona gości. To żelazny punkt wszystkich wizyt we Wrocławiu - mówił w audycji "Sezamy pełne skarbów. Polskie Muzea Narodowe" dr hab. Piotr Oszczanowski.

Rozmówca Hanny Marii Gizy podkreślał, że to nie jedyny ważny eksponat, który warto zobaczyć przy okazji wizyty we wrocławskim muzeum. - Mało kto wie, że w tym budynku przechowujemy oryginalny zestaw rysunków z cyklu "Poczet królów polskich” Jana Matejki. Każdy się na tych obrazach wychował.

Muzeum może się też pochwalić jedną z najbogatszych kolekcji sztuki średniowiecznej, w skład której wchodzi ciekawy zbiór sarkofagów możnych z tej epoki, będący ewenementem w skali kraju. - Prezentujemy też śląską szkołę baroku, niezwykle ekspresyjną, czego uosobieniem jest twórczość Michała Leopolda Willmanna. - To jest sztuka stojąca na najwyższym europejskim poziomie...

Więcej o zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu - w nagraniu audycji z udziałem: Jadwigi Jasińskiej-Sadury, Marka Pierzchały i dr hab. Piotra Oszczanowskiego.
Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Hanna
Hanna Maria Giza i dr hab. Piotr Oszczanowski; fot. Anna Kowalów - rzecznik prasowy Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

bch/jp

Zobacz więcej na temat: dolnośląskie muzeum Wrocław
Czytaj także

Niemcy, Polacy i Szczecin. Muzeum z podwójną historią

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:30
– W końcu sali widzimy czarną przestrzeń, pokazującą bardzo skomplikowane losy wojenne niemieckiego miasta, które w 1945 r. stało się miastem polskim – mówił dr Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie, oprowadzając słuchaczy Dwójki po tej placówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puszczykowo. Muzeum przygód Arkadego Fiedlera

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:30
- Ojciec kochał słońce, kochał gorącą przyrodę, ciekawe ludy, dlatego najczęściej jeździł do Ameryki Południowej i Afryki - opowiadali w Dwójce Arkady i Marek, synowie znanego podróżnika, którzy oprowadzili nas po muzeum w Puszczykowie, gdzie zgromadzone zostały pamiątki z wypraw.
rozwiń zwiń