Jak zakochanemu Broniewskiemu włosy szablą cięto

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 11:00
Kosmyk włosów, który w czasie pojedynku odciął poecie brat jego kochanki Ireny Helman, można zobaczyć w Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie. Jego kierowniczka Eliza Czapska opowiadała w Dwójce o miłościach, romansach i korespondencji pisarza.
Audio
  • Zakochany Broniewski i jego listy (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia
Fragment okładki książki "Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia"Foto: Krytyka Polityczna/mat. prasowe

Niedawno opublikowano dwa tomy korespondencji Władysława Broniewskiego. Pierwsza z tych książek - "Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia" - gromadzi listy poety i jego pierwszej żony Janiny. Druga publikacja - znacznie szczuplejsza - to korespondencja Władysława Broniewskiego i Ireny Helman (studentki prawa, dziennikarki, ofiary II wojny światowej), z którą w połowie lat 30. miał romans. Ten tom zatytułowany jest "Broniewski w potrzasku uczuć".

Listy do Janiny Broniewskiej przechowywane są w stołecznym Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, którego oddziałem jest Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie. Jego kierowniczka Eliza Czapska była gościem Doroty Gacek w "Notatniku Dwójki". – Janina Broniewska przekazała listy do Muzeum Literatury być może pełna obaw, bo kustoszem Muzeum Władysława Broniewskiego była Wanda Broniewska, trzecia żona pisarza. Jest powszechnie znanym faktem, że obie kobiety nie przepadały za sobą – przypomniała.

W kierowanej przez nią placówce znalazły się listy Władysława Broniewskiego i Ireny Helman, a także kosmyk włosów poety, który ściął mu w pojedynku brat jego kochanki. – To pamiątka tego burzliwego romansu i dowód tego, jak działały w ówczesnym czasie konwenanse – mówiła Eliza Czapska. – Rodzina Ireny Helman, żydowska famila z tradycjami, była oburzona znajomością córki i Broniewskiego, który nie tylko był żonaty, lecz także był gojem. Różnice rasowe były dla rodziny nie do zaakceptowania – opowiadała.

Co jeszcze można znaleźć w korespondencji zakochanego Broniewskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

mc/jp

Czytaj także

Broniewski wylany z kąpielą

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 09:09
Po 1989 roku wraz z poprzednim systemem odrzucony został "rewolucyjny" Broniewski. Przy okazji zapomniano o innych rejonach twórczości wielkiego poety. Ostatnimi czasy jednak o Broniewskiego upomina się młode pokolenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znane oblicza Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 01:00
- Zastanawiałem się, czy w tytule powinno być czwarte słowo: "poezja". Uznałem, że kryje się w słowie "Broniewski" - mówi Mariusz Urbanek, autor książki "Broniewski - miłość, wódka, polityka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń