Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
Audio
  • Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki (Notatnik Dwójki)
Tak wyglądała siedziba NOSPR w kwietniu 2013 roku
Tak wyglądała siedziba NOSPR w kwietniu 2013 rokuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Ten budynek stoi w samym centrum Katowic i Śląska, na dawnym placu drzewnym tutejszej kopalni. Chcieliśmy, aby był "stąd", aby nie mógł powstać w żadnym innym miejscu - podkreślał sam Tomasz Konior. - Dlatego inspiracje czerpaliśmy ze słynnego na cały świat osiedla Nikiszowiec, otaczający siedzibę plac obsadziliśmy 450 drzewami, a instalacje umieściliśmy w 99 monumentalnych "kominach" - wymieniał architekt.

Rozmówca Piotra Wojciechowskiego przedstawił spacer po placu i centralnym budynku jako podróż do serca muzyki. - Zewnętrzna struktura gmachu to potężny pierścień, mur odseparowujący muzyków od zgiełku miasta. Jego przestrzeń przeznaczona jest dla członków orkiestry. To ich "klasztor". Po wewnętrznej stronie pierścienia znajduje się atrium przeznaczone dla melomanów. I wreszcie w samym sercu znajduje się sala koncertowa, w której dochodzi do spotkania muzyków ze słuchaczami. To najcieplejsza, najbardziej skupiona i przyjazna przestrzeń - wyjaśniał.

Projektując budynek, Tomasz Konior współpracował z Yasuhisą Toyotą, akustykiem firmy Nagata. Teraz rozpoczyna się najtrudniejszy być może etap, w którym orkiestra "dostrajać" będzie się do nowej siedziby. - Pierwsze próby są najtrudniejsze. Orkiestra w ogóle nie zna nowego miejsca i jego akustyki. Musi się do niej przyzwyczaić. Ten proces może trwać nawet kilka lat - zdradzał Hasuhisa Toyota.

W "Notatniku Dwójki" Piotr Wojciechowski rozmawiał także z dyrektor naczelną NOSPR Joanną Wnuk-Nazarową oraz z muzykami zespołu.

mm/bch

Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:08
- Taką mobilizację narzuciła nam Unia Europejska, która powiedziała, że nie opłaca się budować tak kosztownej sali po to, żeby orkiestra grała w niej dwa razy w miesiącu - wyjaśniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR, która w Dwójce opowiadała o bogatym programie artystycznym orkiestry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:21
– Publiczność, która chodzi na koncerty, musi mieć przestrzeń do rozmowy o swoich wrażeniach muzycznych. Umiejscowienie kawiarni jest niezwykle ważne dla całej struktury budynku – mówił w Dwójce wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert, który ocenia nową siedzibę NOSPR.
rozwiń zwiń