Šabach. Jak zostać czeską gwiazdą literacką z nudy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:00
- Choć od 2001 roku zajmuje się tylko pisaniem, konsekwentnie twierdzi, że nie jest pisarzem, lecz gawędziarzem, a sukces przydarzył mu się przypadkowo - mówiła o Petrze Šabachu Julia Różewicz, tłumaczka i wydawca jego powieści w Polsce.
Audio
  • Rozmowa o fenomenie Petra Šabacha (Notatnik Dwójki)
Twórczość abacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrości
Twórczość Šabacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrościFoto: PAP/CTK/Sterba Martin

Imał się w życiu różnych zajęć. Był redaktorem, bibliotekarzem, stróżem nocnym. Pisać zaczął z nudów, podczas nocnych dyżurów. Najpierw były felietony, potem opowiadania i wreszcie zaczął tworzyć swoje popularne powieści - opowiadała Różewicz historię gwiazdy czeskiej literatury.

- To kudłaty brodacz we flanowej koszuli, który publicznie zaprzecza swojej sławie. Ta polityka autodeprecjacji jest zresztą dosyć powszechna w czeskiej kulturze. Pamiętam Miloša Formana mówiącego, że filmem zajął się przypadkowo, bo właściwie miał być inżynierem - opowiadał krytyk literacki Piotr Kofta. - To kwestia egalitaryzmu społecznego oraz kulturalnego Czechów - dodał.

Sam Petr Šabach mówił między innymi o różnicach pomiędzy jego rodakami i Polakami oraz zdradził, dlaczego Czechom przydałby się polski Bóg.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Petr Šabach (pisarz), Julia Różewicz (tłumaczka i wydawca powieści Šabacha), Maciej Robert (filmoznawca), Piotr Kofta (krytyk literacki)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/jp

Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń