"Uprawiał swój święty teatr". Wspominamy o. Jana Górę

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 09:00
– Nie był showmanem. On uprawiał sztukę totalną. Każdy człowiek, którego spotykał, był dla niego deską sceniczną – mówił Jan Grzegorczyk o teatralnym rysie duszpasterzowania ojca Jana Góry.
Audio
  • Wspomnienia o ojcu Janie Górze (Notatnik Dwójki)
Ojciec Jan Góra, m.in. twórca dorocznych spotkań młodzieży w Lednicy, zmarł 21 grudnia 2015 roku w Poznaniu
Ojciec Jan Góra, m.in. twórca dorocznych spotkań młodzieży w Lednicy, zmarł 21 grudnia 2015 roku w Poznaniu Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Do zakonu wstąpił w pełnej konspiracji. O decyzji nie wiedzieli nawet najbliżsi. – Bał się, że ktoś go zablokuje. Dla niepoznaki złożył nawet papiery na prawo na UJ. I zdawał – opowiadał Jan Grzegorczyk.

Później był etap fascynacji pisarstwem (za swoją pierwszą książkę "Mój dom" dostał prestiżową Nagrodę Kościelskich). Ojcu Górze, ku jemu niezadowoleniu, nakazano jednak rozpoczęcie pracy duszpasterskiej. Wtedy, jak się okazało, dokonało się jego "pierwsze nawrócenie".

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Agnieszka Chrostowska i Bartłomiej Dobrzyński (Stowarzyszenie Lednica 2000), ojcowie dominikanie Nikodem Brzózy i Maciej Soszyński, Jan Grzegorczyk (autor książek biograficznych o ojcu Górze) oraz Paweł Woldan (reżyser spektaklu "Góra Góry" oraz filmu dokumentalnego "Ojciec Góra")

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 13.00

jp/mc

Czytaj także

Co nam zostawił o. Jan Góra?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 11:00
Każdego roku w spotkaniach młodych Lednica 2000 uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.
rozwiń zwiń