Język obcy? Mowa i kultura niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 12:00
Wbrew powszechnej opinii głusi mówią - robią to jednak mimiką, ciałem i gestem. Ich twarz potrafi wyrazić okres warunkowy, pytanie, przysłówek, przedimek.
Audio
  • Język obcy? Mowa i kultura niesłyszących (Notatnik Dwójki)
Fragment tablicy opisującej alfabet pokazywany za pomocą dłoni
Fragment tablicy opisującej alfabet pokazywany za pomocą dłoniFoto: Wellcome Library, London/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Język polski nie jest dla nich mową ojczystą. Mają swoją odrębną kulturę - instytucje, język, zwyczaje. A my nadal mówimy o nich głuchoniemi, choć przecież mówią. Ich język powszechnie uznajemy za ułomną wersję mowy, choć sam w sobie jest samodzielną i wyjątkowo plastyczną formą wyrazu. Głusi sięgają po podobne formy sztuki jak my - literaturę, muzykę, sztuki plastyczne - lecz dzięki ich odrębności staje się ona zupełnie nową jakością. Przyjrzyjmy się sztuce tworzonej przez ludzi, którzy żyją z nami, choć my tak rzadko o nich mówimy i nie jesteśmy do końca świadomi, jak duży mają wkład w nasz świat.

O tym opowiadali w Dwójce: grupa Młodzi Migają Muzykę, Marek Krzysztof Lasecki i Tomasz Grabowski (artyści plastycy), Agnieszka Grabowska (Polski Związek Głuchych), dr Paweł Rutkowski (Pracownia Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Bartosz Marganiec (Fundacja Promocji Kultury Głuchych "Kokon").

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mc

Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń