Aleksandra Kuls: Trzeba iść z duchem czasu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:00
Skrzypaczka zwróciła na siebie uwagę znakomitymi występami podczas ubiegłorocznego Konkursu Wieniawskiego. Otrzymała tam nagrodę Wandy Wiłkomirskiej za wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.
Audio

Szczególnie udany był występ podczas etapu "Sonatowego". Aleksandra Kuls i Marcin Koziak stworzyli znakomity duet – to była prawdziwa muzyka kameralna. Artyści świetnie komunikowali się ze sobą, współkreując Sonatę Ravela, Źródło Aretuzy Szymanowskiego oraz Legendę i Poloneza D-dur Wieniawskiego.

- W każdym z tych utworów odnalazłam odrobinę siebie. A może nawet więcej niż odrobinę – mówiła w naszym konkursowym studiu Aleksandra Kuls. – W drugim etapie grałam spory program i bardzo emocjonalny, ale jak udało się opanować zdenerwowanie, mogłam się zająć muzyką.

Aleksandra Kuls w Konkursie Wieniawskiego doszła do półfinału. Nie czuje się w żaden sposób pokrzywdzona, że nie została dopuszczona do finału. Przeciwnie, uważa Konkurs za swój sukces. Zresztą inaczej byc nie może: skrzypaczka skoro otrzymała tam nagrodę Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a po zakończeniu zmagań propozycje koncertowe posypały się jak z rękawa. 

- Czas po konkursie nadal się jeszcze dla mnie nie skończył. Przez te kilka miesięcy zagrałam wiele koncertów w różnych miejscach. Dla mnie to wciąż czas rozwoju - mówiała Aleksandra Kuls. - Konkurs był dla mnie wygrany, ale nie doszłam przecież do szczytu moich możliwości rozowoju.

Aleksandra Kuls podczas I etapu Konkursu Wieniawskiego

Występ Aleksandyr Kuls w II etapie

Zapis występu Aleksandry Kuls w III etapie

Aleksandra Kuls jest nominowana do nagrody Paszporty "Polityki".

Audycję przygotowała Beata Stylińska.


Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski
Czytaj także

Cały świat Erzhana Kulibaeva

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 17:34
Świat Kazacha zbudowany jest z drewna inkrustowanego kością słoniową. Kierunki geograficzne wyznaczają struny rozpięte ponad hebanową podstrunnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie drugiego etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 22:00
Rozczarowania i zaskoczenia. A także fenomen koreańskiej artystki So-Young Yoon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuls i Koziak - kameralistyka z prawdziwego zdarzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 17:12
Aleksandra Kuls i znany nam doskonale z ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego pianista marcin Koziak stworzyli idealny duet w drugim etapie Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie przesłuchania trzeciego etapu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 13:37
Po zakończeniu przesłuchan III etapu na estradzie pojawił się Maxim Vengerov, by podziękowć Agnieszce Duczmal, obu altowiolistom oraz Orkiestrze Kameralnej Poslkiego Radia AMADEUS.
rozwiń zwiń