Szekspir makiaweliczny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 09:43
Autor "Hamleta" czyta Machiavellego. O konsekwencjach tej lektury, o ideach włoskiego filozofa i pisarza obecnych u Szekspira.
Audio

Szekspir przywołuje nazwisko Machiavellego w "Henryku VI". W jednym z monologów Ryszard z Gloucester przechwala się, że autor "Księcia" to przy nim niewinne dziecko. Machiavelli symbolizuje tu zło absolutne. Tymczasem autorzy tekstów zamieszczonych w ostatnim numerze kwartalnika "Kronos" odnajdują w twórczości Szekspira najważniejsze idee Machiavellego. Opowiadają o złu, które uwodzi nie tylko szekspirowskie postaci, ale i czytelników jego dramatów. Snują refleksje na temat granic władzy i związanych z nią zagrożeń, ukazują człowieka jako istotę na wskroś polityczną.

Goście: prof. Małgorzata Grzegorzewska – szekspirolog, badaczka dramatu elżbietańskiego oraz dr Piotr Nowak – filozof, redaktor "Kronosa".

 

Czytaj także

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na premiera jako ojcobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:09
8 maja 1984 roku młody kapral kanadyjskiej armii wtargnął do gmachu Zgromadzenia Narodowego Quebecu z zamiarem zabicia członków rządu. Denis Lortie biegał po korytarzach, strzelając do napotkanych ludzi, aż dotarł do sali, w której gromadzili się posłowie.
rozwiń zwiń